Aydem Duyurdu. Didim elektrik kesintisi 20 Mayıs 2024 Kesinti yapılacak mahallelerin tam listesi Aydem Duyurdu. Didim elektrik kesintisi 20 Mayıs 2024 Kesinti yapılacak mahallelerin tam listesi

İsrail devletinin Filistin’e yönelik katliamlarına bir tepki de Didim’den geldi. Didim’de İHH öncülüğünde kurulan Filistin dayanışma platformu tarafından “Filistin’e özgürlük” yürüyüşü düzenlendi. Merkez camii önündeki yürüyüşe AK Parti Didim İlçe Başkanı Sebahattin Akkuş, Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı Devrim Okutan, SP Didim İlçe Başkanı Mehmet Peçen, İlçe Müftüsü Hasan Hüseyin Susam, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ş. Sait Üstündağ, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Ufuk Kurucu, İHH Didim Şube Başkanı Mevlüt Kayabaşı ile çok sayıda vatandaş katıldı. Yürüyüşte Türkiye ve Filistin bayrakları taşınırken “Didim’den Özgür Filistin’e selam olsun” “Ümmete destek siyonizme lanet” “Çocuklar uyurken susulur, öldürülünce değil” pankartlarının yanı sıra İngilizce ve Türkçe olarak İsrail’i protesto eden pankartlar taşındı. Zaman zaman tekbir getirilirken, yürüyüşe kadınların da ilgi gösterdiği görüldü. Cumhuriyet caddesinden başlayan yürüyüş, Atatürk bulvarı üzerinde devam ederek, Kent Meydanında sona erdi.

Kent Meydanındaki protesto etkinliğinde ilk olarak İstiklal Marşı okundu; ardından Kuran-ı kerim okunarak dualar edildi. Platform adına basın açıklamasını İHH Didim Şube Başkanı Mevlüt Kayabaşı okudu.

Didimde Filistine Ozgurluk Sloganlariyla Israil Protesto Edildi 469417 E622C7F67D327E6C008655F7230C5Cbd

“TARİHİN EN BÜYÜK ZULMÜ YAPILIYOR”


Kayabaşı tarafından okunan açıklamada İsrail’in saldırıları sonucunda hayatını kaybeden Filistinlilerle ilgili verilen paylaşılarak “Bugüne kadar terörden en çok zarar gören ülkelerden biri olarak terörle mücadede kaybettiğimiz tüm canlarımızı rahmetle ve minnetle anıyoruz. Terör örgütlerini destekleyerek üzerimize salanlarla Gazze’de soykırım yapanlar aynı. Teröre, emperyalizme ve Gazze’deki işgale karşı tek ses olmak için bugün buradayız. Kendi küçük ama emelleri büyük sözde İsrail terör devletini bu topraklar ve halkımız iyi tanır. Bilirler ki Türk Devleti ve Anadolu irfanı onların emelleri karşısında en büyük engeldir. Bugün bizler yaşadığımız şehirde bunu bir kez daha haykırmak için buradayız. İnsanlık, tarih boyunca gördüğü en büyük zulümlerden birine şahitlik ediyor. Apertheid rejimi işgalci İsrail; kadın, çocuk, yaşlı ve sivil ayırt etmeksizin Gazze’de soykırım suçu işliyor. Yaşanan bu işgal ve soykırım, vicdan sahibi yürekleri kanatıyor, başta bölgemiz ve Ortadoğu olmak üzere tüm dünyanın huzuruna kast ediyor. 7 Ekim’den bu yana Filistin’de, 14 bin 944’ü çocuk, 9 bin 849’u ise kadın olmak üzere toplamda 35 bini aşkın İinsan hayatını kaybetti. 80 binden fazla kişi yaralanırken, binlerce insan ise kayıp… İşgalci İsrail’in saldırıları sebebiyle ayrıca, 69 bini tamamen yıkılmış olmak üzere, 359 bin ev zarar gördü. 2 milyon sivil ise saldırlar sonucu Gazze içerisinde zorla göç ettirildi. Mesleklerini icra eden, yaşanan soykırımı haberleriyle dünyaya anlatan 112 gazeteci ve 188 Birleşmiş milletler çalışanı, siyonist işgalcilerin saldırıları sonucu hayatını kaybetti. Gazze’de şu anda on binlerce insan, yeterli gıdaya ve suya ulaşamıyor. Evet, ne yazık ki on binlerce insan 2024 yılında dünyanın gözleri önünde açlık ve susuzluk sebebiyle ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalmış durumda.

“SAĞLIK HİZMETLERİ EKSİK, GIDA İHTİYACI TAM DEĞİL”


İşgalci İsrail haftalardır, Gazze Şeridi'nin kuzey ve orta kesimlerindeki Filistinli sivilleri güneye göçe zorluyor. Siyonistler, “güvenli bölgeler" olduğunu iddia ettikleri güney bölgelerine de saldırıyor ve katliamlar yapıyor. Gazze’de insani krizin en ciddi boyutlarda yaşandığı alanlardan biri de sağlık hizmetleri. Saldırılarında hiçbir sınır gözetmeyen İsrail, 7 Ekimden bu yana yoğun bir şekilde hastaneleri, ambulansları ve sağlık çalışanlarını hedef alıyor. Bugüne kadar 150’ye yakın sağlık merkezi ve hastanenin yanı sıra yaralıları taşıyan 100’den fazla ambulans işgalcilerin saldırısına uğradı. Bugüne kadar çok sayıda yaralı ve hasta, sağlık hizmetlerinin yetersizliği sebebiyle tedavi göremedi ve hayatlarını kaybetti. Şu anda Gazze’de 50 bin hamile kadın bulunuyor. Eğer gerekli adımlar atılmazsa, 50 bin kadın, elektrik ve medikal hizmetler olmadan doğum yapmak zorunda kalabilir. Hastanelerin bombalanması, yemek ve suya ulaşımın engellenmesi hamile kadınlar için çok ciddi bir tehlike arz ediyor. Bölgedeki birçok hamile kadın anestezi yapılmadan sezaryen ameliyat olmak zorunda kalıyor. Ayrıca, bugüne kadar düşük sebebiyle çok sayıda bebek daha dünyaya gözlerini açamadan anne karnında hayatlarını kaybetti. Gazze’deki insani krizin hafifletilmesi için şehrin enerji ve temiz su ihtiyacının acil olarak karşılanması gerekiyor. Hastaneler başta olmak üzere hayatın pek çok alanında ihtiyaç duyulan yakıtın Gazze’ye girişinin engellenmesi de tedavi hizmetlerinin yanında pek çok insani ihtiyacın karşılanmasının önünde büyük engel teşkil ediyor. Gazzeliler için en önemli konulardan biri de, Refah Sınır Kapısı’ndan yeterli insani yardımın Gazze’ye girişine izin verilmemesi. Her gün ihtiyacın karşılanabilmesi için bine yakın insani yardım TIR’ının Gazze’ye ulaşması gerekirken, günde ortalama 100 TIR’ın girişine izin veriliyor. Ayrıca, başta yakıt olmak üzere birçok kalemdeki temel ihtiyaç malzemelerinin şehre ulaşması da engelleniyor.

“REFAH SINIR KAPISI TAMAMEN AÇILMALI”


Mısır Hükümeti’nin Gazze’de ihtiyaç duyulan yardım malzemelerinin şehre girebilmesi için Refah Sınır Kapısı’nı bir an önce tamamen açması gerekiyor. Refah Sınır Kapısı’ndan insani yardımların geçişine izin verilmemesi Gazze’de yaşanan acıların daha da artmasına sebep oluyor. Terör devleti İsrail bütün bu yaşananlara ve ateşkes çağrılarına rağmen işbirlikçileri eliyle şimdide Refah bölgesine saldırıyor. Filistin’in dünaya açılan tek kapısının Refah sınır kapısı olduğunu biliyoruz. Son saldırılarla İsrailin Refah sınır kapısının kontrolünü ele geçirdiği bilgileri haber kanallarında yer almaya başladı. Bu daha büyük bir felakete sürüklüyor bölgeyi. Holokost yaşamış bir milletin Siyonist ve Emperyalist bir devlete dönüşmesini şaşkınlıkla izliyoruz. Neredeyse 100 yıldır ezildiğini soykırıma uğradığını iddia eden bir halk, idarecileri olan Siyonist politikacıların elinde tüm masumiyetini dünya halklarının gözünde kaybediyor. Bizler sizleri biliyoruz. Meselenin sadece Gazze olmadığının da farkındayız. 1946 öncesinde başlayan ve halen dünya üzerindeki tüm oyunlarınızı da biliyoruz. Allah’ın adaleti şaşmaz. Sizin her katlettiğiniz Filistinli Müslüman tohum olup düşüyor tüm dünyaya yayılıyor ve filizleniyor. Buradan bir kere daha acil ateşkes çağrımızı yineliyoruz. Vicdan sahibi tüm insanlara sesleniyoruz. Dünyanın gözleri önünde gerçekleşen bu soykırım karşısında herkesin üzerine sorumluluklar düşüyor. Herkes yaşanan bu büyük soykırıma karşı harekete geçmeli. Uluslararası kuruluşlar, sivil toplum ve devletler tarafından, işgalci İsrail’in zulmünün durması için gereken yapılmalıdır. Bir an önce İsrail saldırıları durdurulmalı ve acilen ateşkes sağlanmalıdır.

Didimde Filistine Ozgurluk Sloganlariyla Israil Protesto Edildi 469417 C3Bb73A4B2A32B640Da59A5647B6F164

“İSRAİL’E TÜM İSLAM ÜLKELERİ TEPKİ KOYMALI”


Filistin’de yıllardır soykırım uygulayan işgalci İsrail’e karşı gereken uluslararası yaptırımlar derhal uygulanmalıdır. Dışişleri bakanımızın Hakan Fidan’ın İslam İşbirliği Teşkilatı olağanüstü toplantısında belirttiği gibi; “İsrail, Refah’la ilgili planlarını hayata geçirmeyi başarırsa tarif edilemez boyutta bir felakete daha tanıklık edeceğiz. İsrail hesap vermesi gerektiği halde cezasız kalıyor. Filistinlileri savunmak için safları sıklaştırmak tüm ümmetin görevidir. Bu bizim sınavımızdır. Birlik olabileceğimizi kanıtlamalıyız. İslam aleminin diplomatik yollarla ve eğer gerekirse zorlayıcı önlemler aracılığıyla sonuç alabileceğini herkese göstermeliyiz” Tamda istediğimiz bu diplomasi yolları tükendi. Gerekirse güç kullanılmalı. Bütün İslam ülkeleri ve halkları bir araya gelip tepkisini ortaya koymalıdır. İsrail, hukuksuz işgal hareketi ve katlettiği insanlar için uluslararası hukuk önünde ve tüm dünyanın vicdanında hapsedilmelidir. Bizler bugün burada evlatlarımıza ve halkımıza bir kez daha haykırıyoruz. Filistin Türkün meselesi, Filistin Kürdün meselesi, Filistin insanlık meselesi ve Kudüs sadece bir şehir değil; Kudüs Peygamberimizin hatırası, Selahattin Eyyubi’nin emaneti, Sultan Selim Hanın’ın Fethi Abdulhamit Han’ın mirası Özgür ve Bağımsız Filistin devletinin başkentidir.” İfadelerine yer verdi.

Muhabir: Hüseyin Çalışkan