Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın senaryo ve diyalog yazım, kısa film yapım, kısa animasyon film yapım ve yerli film gösterim türlerine 2024 yılı desteklerini paylaştı. Sinema sektörü temsilcilerinden oluşan kurul tarafından yapılan değerlendirmede toplam 147 projeye 34 milyon 556 bin lira destek sağlandı.

SİNEMA SEKTÖRÜNE DEV YATIRIM

Bakanlık 23 senaryo ve diyalog yazım projesine 1 milyon 840 bin lira, 28 kısa film yapım projesine 3 milyon 846 bin lira, 9 kısa animasyon film yapım projesine 935 bin lira, 87 yerli film gösterim projesine de 27 milyon 935 bin lira destek verecek.

BAŞVURULAR MAYIS’TA DEĞERLENDİRİLECEK

Bakanlığın belgesel film yapım başvuruları nisan ayı içerisinde, ekim sonrası, dağıtım ve tanıtım, ilk uzun metrajlı kurgu film yapım, ortak yapım, uzun metrajlı sinema film yapım türlerindeki başvurular ise mayıs ayında değerlendirilecek.

Söke Efes Kültür Merkezi’nde Mayıs ayında üç farklı etkinlik Söke Efes Kültür Merkezi’nde Mayıs ayında üç farklı etkinlik

SİNEMA SALONLARINA DA DESTEK SAĞLANACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığının başvuru yapılan illerdeki 108 sinema salonuna vereceği destek miktarı ise 27 milyon 935 bin lira olacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ