ADÜ Atatürk Kongre Merkezi Yörük Ali Efe Salonu’nda gerçekleşen konferansa; Rektör Prof. Dr. Bülent Kent, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nuh Kılıç ve Prof. Dr. Erkan Salan, Genel Sekreter V. Prof. Dr. Bertan Akyol, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Kemal Ramazan Haykıran, enstitü müdürleri, fakülte dekanları, Türkiye Düşünce Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Taşkın Koçak ve Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Şerif Niziplioğlu, Abdurrahman Karan ve Abdurrahman El Sellah, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Adude Metaverse Evrenine Yolculuk 451279 5F71248B621Fa2Bdc10Af33B81Adaecb

“YAPAY ZEKA, İNSANIN ZEKİ ÇOCUĞU”


“Metaverse ve Yapay Zeka Dünyamızı Nasıl Etkileyecek” başlıklı konferansta konuşmacı olarak yer alan İş insanı, Araştırmacı, Yazar ve Türkiye Düşünce Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Taşkın Koçak, Metaverse evreninin yakın gelecekte tüm sektörleri etkisi altına alacağına değindi. Metaverse ve yapay zekâ üzerine yaptığı çalışmaları, yazılım teknolojileri ihraç eden firma girişimi hakkında bilgiler veren Taşkın Koçak sunumunda, artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) gibi kavramlar odağında yükselen Metaverse'ün tarihini ve nasıl bir deneyim olacağını örneklerle anlattı. Yapay zekâyı 'insanın zeki çocuğu" olarak tanımlayan Koçak, gelecekte nasıl bir toplumsal ilişkinin kurulacağına ilişkin öngörülerini aktardı.

Adude Metaverse Evrenine Yolculuk 451279 4F0358D5C9F7399702Df1E977Db57Dfa

KULLANICI SAYISI 5 MİLYAR OLACAK


Metaverse evrenlerinin İnternet, Web 3.0, XR (VR, AR, MR), Blockchain ve Yapay zeka unsurlarından oluştuğunu belirten Taşkın Koçak, eğitim, sosyal, eğlence, turizm, spor, iş dünyası, sanayi, finans ve sağlık başta olmak üzere birçok alanda Metaverse kullanımıyla ilgili örnekler aktardı. Metaverse kavramının, 2021 yılının ekim ayında Mark Zuckerberg tarafından dünyaya açıklandığını belirten Taşkın Koçak, Citibank’ın 2030 yılı tahminlerine göre Metaverse kullanıcı sayısının 5 milyar, ekonomik büyüklüğünün ise 13 trilyon dolara ulaşacağını ifade etti.
Konferansın sonunda Rektör Prof. Dr. Bülent Kent, Taşkın Koçak’a teşekkür belgesi, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Böğrekçi’ye de plaket takdim etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ