Nazilli ve doğusunun en büyük pazarı olan Perşembe Pazarı bu hafta bahar mevsiminin renkleriyle adeta renk cümbüşü yaşadı. Mevsim meyveleri ve çeşit çeşit otlar pazara gelenlere görsel bir şölen yaşattı. Mayıs başlangıcından açan ve her derde deva olarak bilinen kantaron yağının özü olan kantaron çiçeği de tezgahlarda yerini aldı. Sarı rengiyle tezgahları renklendiren çiçel vatandaşlar tarafından kapış kapış alındı. Kantaron otunun demeti 10 ile 40 arasında alıcı buldu.
“BAHAR İLE BİRLİKTE GELİR”
Kantaron otunun bahar mevsimi ile birlikte dağlardan topladıklarını ifade eden pazarcı Gülten Bilgin, “Bahar mevsimiyle birlikte Kantaron otu çıkmaya başlar. Çok eskiden beri atalarımız ne kadar faydalı bir şey olduğunu anlatırlar. İster çayı ya da yağı olarak da tüketilse birçok şeye faydası var” dedi.
ŞİFA DEPOSU
Kantaronu tam bir şifa deposu olarak nitelendiren Şengül Yağcıoğlu, “Kantarona ilgi her geçen gün artıyor. İnsanlarımız bundan şifa buldukça yayılıyor ve satışlarımız her geçen seneden daha da çok artıyor. Doğal olarak dağlarda yetişiyor. Demeti 10 ile 40 lira arasından alıcı buluyor” dedi.
SARI KANTARON NEDİR VE FAYDALARI
Sarı kantaron dünyada ılıman ve tropik iklimde doğal olarak yetişen bir bitkidir. Sarı kantaron ülkemizde binbirdelikotu, kılıçotu, kanotu,yaraotu, kuzukıran olarak da adlandırılmaktadır. Latince adı ise Hypericum perforatum'dur. Sarı çiçekleriyle tanınan çok yıllık otsu bir bitki olan sarı kantaronun birçok türü bulunmaktadır. Ülkemizde 100’e yakın türü yetişmektedir ve 42’si endemik yani sadece Türkiye’de yetişen türlerdir. Sarı kantaron yağın ciltte oluşan güneş yanıklarının iyileşmesini destekler. Faydaları ciltte oluşan morarmalar için faydalıdır. Yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Zehirli hayvanların ısırıklarına iyi geldiği bilinir. Cildin nemlenmesini sağlar. Cildi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korur.