Devecilik kültürü denildiğinde ilk akla gelen şehirlerden olan Aydın’da deve sahipleri, develerine gözü gibi bakıyor. Kış aylarında binlerce vatandaşın doldurduğu arenalarda, güreşleri ile adeta nefes kesen develerin bakımı, sahipleri tarafından düzenli olarak yapılıyor. Deve sahipleri, ağustos ayında tüy çıkarmasını bekledikleri develerini yağlıyor. Develerinin vücutlarına, içerisinde katran, zeytinyağı, kükürt, kantaron yağı ve kafurunun bulunduğu bir karışım süren deve sahipleri, develerinin sinek ve benzeri zararlılara karşı korunmasını, tüylerinin daha sağlıklı çıkmasını ve vücutlarında bulunan yaraların tedavisini amaçlıyor.
Sahibi olduğu 12 yaşındaki Mehmet Efe, 10 yaşındaki Araphan ve 8 yaşındaki Payitaht isimli develerini yağlayan Çine Deveciler Derneği Başkanı Mevlüt Toker, develerin sağlıklı kalması için belirli aralıklarla yağlanması gerektiğini söyledi. Toker, yağlama işleminin develeri zararlılara karşı koruduğunu, yaralarını iyileştirdiğini ve tüylerini düzgün çıkardığını anlattı.
“ALLAH KAPIMIZDAN EKSİK ETMESİN”
15 yıldır devecilik yaptığını dile getiren Başkan Toker, “İlimizde yaklaşık 900 var. Benim de üç devem bulunuyor. Develerime gözüm gibi bakıyorum, bakımlarını da aksatmıyorum. Develer, kültürümüzün bir parçasıdır. Kış aylarında güreşen develerimizi, binlerce vatandaşımız izleyip, sosyalleşiyor. Bizim de önceliğimiz, develerimizin sağlıklarını korumaktır. Bu anlamda üzerimize düşen görevi fazlasıyla yapıyoruz. Develerimiz berekettir, Allah kapımızdan eksik etmesin” ifadelerini kullandı.