Aydın - Denizli Otoyolu mezarlığa döndü. Yap-işlet-devret modeliyle yapılan Aydın-Denizli Otoyolu, tamamlanmadan birçok acı biriktirdi. Otobana gelen işçiler, para kazanmak için geldikleri şantiyeden evlerine tabutla döndü.
DAHA HİZMETE GİRMEDEN BÖYLE
İnşaatına 16 Kasım 2020’de başlanan ve 89 km'lik Denizli Kocabaş- Kuyucak arasındaki kısmı 4 Kasım 2023'te hizmete giren otobanda, Kuyucak - Efeler arasında kalan kısmın inşaatı devam ederken otoyolda birçok ölümlü iş kazası gerçekleşti.
VATANDAŞIN TEPKİSİ BÜYÜK
Otobandaki son acı haber 3 gün önce Aydın’a bağlı Yenipazer ilçesinden geldi. Yenipazar’daki viyadük inşaatında vincin kopması sonucu beton kirişin çarptığı köprü ayağında duran 39 yaşındaki Hüseyin Çakar, 32 metre yükseklikten yere çakılıp feci şekilde hayatını kaybetti.
22 Mart 2022’de Kuyucak Karapınar’daki şantiyede çalışan vinç operatörü Mustafa İvdil, üzerine demir parçası düşmesiyle birlikte yaşamını yitirmişti.
3 Ağustos 2023’te 23 yaşındaki operatör Kürşat Güler, kepçenin altında kalarak hayatını kaybetti.
21 Ekim 2023’te Nazilli’de Fatih Çağan isimli işçi 2 tonluk demir kalıp altında kalarak can verdi.
9 Ocak 2024’te Bozdoğan İlçesi, Alamut Mahallesi’nde gece Nazilli’ye dönen Sedat Pehlivan, İbrahim Yaşar ve İsmail Büyükgümüş trafik ışıklandırmaları yapılmadığı için otomobil ile köprü ayağına uçarak feci şekilde öldü.
Öte yandan, inşaatta birçok yaralanmalı kaza gerçekleşti. Yaşanan bu gelişmeler sonrası, ne tür önlemler alınacağı ise merak konusu olurken, acı haberleri basında gören vatandaşlar “insan hayatı bu kadar ucuz mu?” diyerek sosyal medyadan tepki gösterdi.