Cinayet mi? Cinnet mi?

Son yıllarda gündemimizden düşmeyen, artarak devam eden toplumumuzda kanayan ve kanattırılan bir yara olan kadına şiddet ve kadın cinayetleri cezalarla önlenebilecek bir sorun mu? Yoksa altında yatan sebeplerin giderilmesi gereken bir hastalık mı?

Şunu en baştan söyleyeyim; HİÇBİR SEBEP ŞİDDETİ VEYA CİNAYETİ MEŞRU KILMAZ.

Evet ata erkin bir toplumuz. Eşlerimiz üstünde illa bir hakimiyet kurmak doğamızda, genetik kodlarımızda var. Sadece bizim değil tüm erkek cinsinde az veya fazla bu duygular var. Tüm toplum ve yetkililer her zamanki gibi neden niçin demeden, erkekleri hedef tahtasına koyup asalım, keselim, cezaları arttıralım diyerek olayı kısa yoldan üstünü örtüp herkesin gazını alıyoruz ve bir fayda sağlamadığını artarak devam ettiğini izliyoruz.

Soruyorum size; Allah aşkına ne yani tüm erkekler içlerinde bir katil ya da şiddet mi besliyor? Bu suçları işleyenlerin hepsi profesyonel katil mi?  Tabiki de değil. Bu tarz olaylar Aydınımız gibi Aile birliği hala sağlam kalan bölgelerde az, büyükşehirler gibi çarpık Aile yapısına sahip bölgelerde çok oluyor nedense! 

Şu su götürmez bir gerçek, ne kadar acı olsa da bu olayların bir de cinnet boyutu var. Hakkı yenilen, patronu tarafından aşağılanan, maddi imkansızlıklarla boğuşan, hem maddi hem manevi anlamda dip yaşayan. Sadece erkekler değil, herkes zaten patlamaya hazır bir bomba değil mi? Bir gün o bomba patlıyor ve herkes bu bombanın barutuyla değil, tahribiyle ilgileniyor. Allah aşkına işinde gücünde olan insanların kadın dövmekle, öldürmekle ne işi olur? Tabi ki de planlı bir şekilde veya sırf zevk için yapan hastalarda var maalesef… Fakat o kişilerle cinnet geçiren hatta finalde pişmanlıktan kendini öldürmeye kalkan insanları aynı hedef tahtasına koymamalıyız. Cezaları arttıralım deniyor, deniyor da zaten eşini öldüren müebbetle yargılanıyor en üst ceza bu. Ne istiyorlar gözlerini mi oyalım?

Toplum ve yetkililer olarak cezayla ilgilenmek yerine, altında yatan sebeplere bir çare bulalım. Aile olgusunu güçlendirelim, toplum refahını arttıralım, psikolojik destek olay patlamadan verilmeli, uzun vadeli plan ve programla bu sebepleri ortadan kaldıralım.

‘Kocandır hem sever hem döver’ diyen Anne ve Babanın, Ailesine ve kocasına ne maddi ne manevi anlamda sahip çıkmayan, ilk fırsatta soluğu bana evinde alan, eşini aldatmayı göze alan eşlerin, asgari ücretteki AGİ'yi sus payı gibi değil de ‘bunun çoluğu, çocuğu var’ deyip, makul seviyelerde belirlemeyen devletimizin hiç mi suçu yok?

Sesimin buradan çok duyulmayacağını bilsem de yetkililere ve topluma sesleniyorum. Madem bitsin istiyoruz bu olaylar Allah aşkına sonuçla değil sebeplere odaklanıp bitirelim bu şiddeti!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Akın Obabeli Arşivi