Handan Yalçın

Handan Yalçın

BÜYÜK TEHLİKE OBEZİTE

Son yıllarda başta gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasın da yaşanan en büyük sağlık sorunlarından biri OBEZİTE.

Yani şişmanlık günden güne hızla yayılan bu hastalık ciddi bir sağlık sorunu. Kroner kalp yetmezliğinden, şeker hastalığına damar sertliğinden kansere varıncaya kadar birçok hastalığın davetçisi alınan kilolar. Yapılan araştırmalar sonucunda ABD de 2030 yılında nüfusun neredeyse yüzde 100’ünün obez olacağı ön görülüyor. Dünya sağlık örgütüne göre 2015 yılında 1,5 milyar insan obez olacak.

Ülkemize bakacak olur isek her şeyi örnek aldığımız ABD’nin yemek kültürü ile beslenerek yaşamaya devam edersek bugün nüfusumuzun yüzde 25’i bu sağlık sorunu ile karşı karşıya önlem almaz isek bu oran gittikçe büyüyecek. Sonra kolay alınan o kiloları vermek için yapılan doğru yanlış diyetler oda olmayınca ki genellikle olmuyor. Bu kez iş mide baypasına kadar gidiyor. Fast Food tarzı beslenme gençlere çok cazip geliyor yedikleri yiyeceklerin zararlı olduğunu bilseler bile yemekten vazgeçmiyorlar.

Tabi ki tek sorun beslenmek değil hem yanlış beslenmek hem de porsiyonları büyük tutmak da etkili ama bunun yanın da teknolojinin de çok etkisi var. Gelişen teknoloji sayesinde işlerimizin çoğunu yerimizden kalkmadan masa başın da yapar hale geldik. Bilgisayarımızın başın da tek tuşla faturaları ödeyip marketten alışveriş bile yapıyoruz. Hayal gücümüzün bile sınırlarını zorlayan oturduğumuz yerden kumandayla her şeyi halleder hale geldik. Televizyon iş dışın da zaman geçirdiğimiz tek aktivite ha tabi birde tv izlerken yaptığımız atıştırmalar. Kısacası fiziksel güce dayanan aktiviteler gittikçe azalıp yerini teknolojiye bırakıyor bu da haliyle tembelleşmemize işin hep kolayına rahatına kaçmamıza neden oluyor.

Hızla artan çocuk hastalıklarının başında yine obezite geliyor özellikle 6-17 yaş gurubu arasındaki her 5 çocuktan birinin obezite olduğu açıklanmıştır. Hamburger nerdeyse bütün çocukların ödülü oldu birazda biz anne ve babalar çocuklarımızı bu tarz yerlerde yemek yemeye itiyoruz bu alışkanlığı biz kazandırıyoruz. İçinde ne olduğu hangi şartlarda hazırlandığı belli olmayan yiyeceklere yönlendirmektense evde sandviç hazırlamak inanın daha sağlıklı. Aynı zaman da tv karşısın da çok uzun kalmalarına izin vermemek ve yine tv karşısın da yemek yememeleri konusun da sık sık uyarmak gerekiyor.

Hepimiz uzun yaşamak isteriz ama sağlık ve uzun yaşamak en doğrusu bunun için sağlıklı beslenmek teknolojiyle bu kadar içi içe yaşamamak ve bunları çocuklarımıza da öğretmek gerekiyor. Her şey dozun da güzel.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Handan Yalçın Arşivi