Samos’a sefer düzenleyen İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) firmasına Kuşadası’nda yapılan kıyak büyük tepki çekti. Kuşadası Liman girişinde kaldırım üstüne konulan bilet satış kulübesine her kesimden tepki yağdı.

TRAFİK FELCE UĞRADI


Bilet satış kulübesinin bölgedeki trafiği ve hareketliliği daha da arttıracağını söyleyen bölgedeki çarşı esnafı, “Gemi hareketliliği nedeniyle zaten her sabah ve akşam üzerleri burada trafik felç oluyor. Kaldırım üzerindeki bilet gişesinin yaratacağı karmaşa bu karışıklığı daha da arttıracak. Buradaki esnaflar belediyeye kiralar ödüyor. Esnafın kapısının önüne işgaliye çıkarmasına, bir tabure bile koymasına izin verilmiyor, ama bir firmaya kaldırım üzerinde bilet satış kulübesi koyma izni veriliyor. Bunu anlamak, kabullenmek mümkün değil” diyerek firmanın Kuşadası’nın her hangi bir yerinde, ücretini ödeyerek satış ofisi kiralayabileceğini, buna kimsenin itirazının olmadığını dile getirdi.

Başkan Günel öğrencilerle buluştu Başkan Günel öğrencilerle buluştu

Idonun Bilet Satis Kulubesine Tepki Yagdi 472585 5A000E3F395D15765E14F3207Ef91078

KULÜBE ACİLEN KALDIRILMALI


Kamusal değil, tamamen ticari amaçlarla gelen bir firmaya Kuşadası’nın değerlerinin feda edildiğini söyleyen bir turizmci de, “Kulübenin konulduğu yer dikkat çekici. Dünyanın en önemli kruvaziyer limanının girişi. 1950 Yılından bu yana hizmet veren Kazım Usta Restaurant ile o tarihlerden bu yana Samos’a sefer düzenleyen Meander Travel’in, Kuşadası’nın en eski taksi duraklarından birinin önü. Bu izin nasıl ve kimler tarafından verildi, hangi amaçla verildi bilmiyoruz. Kuşadası’nın marka değeri bu kadar ayağa düşürülmemeli. O kulübe oradan kaldırılmalı, eğer kaldırılmayacaksa bilet satışı yapan onlarca acenteye de aynı şekilde kaldırım üzerinde kulübe izni verilmeli. Acenteler neden binlerce lira kira ödesin. Eğer İDO Kuşadası’nda ticaret yapmak istiyorsa, herkes gibi hareket etmeli” tepkisini dile getirdi.

GÜVENLİK TEHLİKESİ VAR


Tekne kalkış saati öncesinde gişe önünde uzun kuyrukların oluşacağını, bunun da limana giriş ve çıkış yapan araçlar açısından tehlike oluşturacağını söyleyen bir rehber ise, “Bu kulübeye izin verenleri anlamak mümkün değil. Sabah saatlerinde onlarca otobüs liman otoparkına giriş yapıyor. O bilet gişesinin önünde işlem yapanlar için büyük bir tehlike. Gündüz saatlerinde ise genellikle güvenlik amaçlı polis araçlarının durduğu noktaya bu kulübenin konulması güvenlik açısından da büyük risk oluşturacak” şeklinde konuştu.

Muhabir: AYLİN ESER