Süs köpeğine saldırı kameralara yansıdı Süs köpeğine saldırı kameralara yansıdı

İstanbul’un fethi dolasıyla ADÜ 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda “İncirliova Tarihi Alperenler Mehteranı” tarafından mehteran dinletisi gerçekleştirildi. Mehteran dinletisinin ardından Atatürk Kongre Merkezi Aydın Bey Salonu’nda devam eden Fatih ve Fetih” başlıklı konferansta Uşak Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Öntuğ konuşmacı olarak yer aldı.
Programa ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cemal İyem ve Prof. Dr. Erkan Salan, Genel Sekreter V. Prof. Dr. Bertan Akyol, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Kemal Ramazan Haykıran, enstitü müdürleri, fakülte dekanları, meslek yüksekokulu müdürleri, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, akademik ve idari personel, öğrenciler ile topluluk temsilcileri ve davetliler katıldı.

Istanbulun Fethi Aydinda Kutlandi 474798 Fda047023270Ec90C637Ecfb6F46F004

Istanbulun Fethi Aydinda Kutlandi 474798 6Cbde66Dd2D593986525F53F2B47B3B8

BİR ÇAĞI KAPATIP BİR ÇAĞI BAŞLATTI


571. yılında İstanbul’un fethinin dünya tarihi açısından önemli olaylardan birisi olduğunu belirten Prof. Dr. Murat Öntuğ, “Bir çağı kapatıp bir çağı başlatan bu olay, dünya tarihinin önemli bir kırılma noktasıdır. Özellikle Avrupa’da feodal dönemin bitip yeni çağın başlamasını sağlayan İstanbul’un fethi bu özelliği sağlamıştır” dedi. Fatih Sultan Mehmet Han’ın bilinmeyen yönleri, kişiliği, fetihten önce yapılan savaş hazırlıkları gibi konuların ele alındığı konferansta, İstanbul’un fethinde kullanılan topların surları yıkabiliyor olması gerçeğinin Avrupa’daki surlar içindeki güvenliği tartışır hale getirdiğini ifade eden Prof. Dr. Öntuğ, “Bu durum feodal kalıpların yıkılıp yeni imparatorlukların ortaya çıkmasını beraberinde getirmiştir. Türkler burada kültür ve medeniyet dünyasında takip eden yüzyıllarda İstanbul’u inşa edip şehre hak ettiği değeri vermiş olacaktır.” dedi. Program, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erkan Salan tarafından Prof. Dr. Murat Öntuğ’a katkılarından dolayı hediye ve teşekkür belgesi takdimi ile sona erdi.

Istanbulun Fethi Aydinda Kutlandi 474798 1C205B45E1E78Edc6D372Ee935Da4016

Kaynak: HABER MERKEZİ