“Kurbanlıklarınızın kesimini veteriner hekimler kontrolünde yaptırın"

Aydın Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Cemil Şahin, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara çeşitli uyarılarda bulundu. Şahin, kurbanlıkların veteriner hekimler kontrolünde satın alınıp, yine veteriner hekimler kontrolünde kesilmesinin önemine işaret etti.

Mehmet Kavas
Mehmet Kavas Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Bu yıl 1 milyon büyükbaş, 3 milyon küçükbaş hayvanın kurban edileceğini öngördüklerini belirten Başkan Şahin, “Öncelikle yaklaşan mübarek Kurban Bayramı'mızı şimdiden kutlar, tüm İslam alemine hayırlar getirmesini temenni ederiz. İnancımız gereği birçok vatandaşımız büyükbaş ve küçükbaş hayvanları kurban ederek ibadet vazifelerini yerine getirecekler. Bu yıl kurban bayramında, yaklaşık 1 milyon büyükbaş, 3 milyona yakın da küçükbaş hayvanın kesileceğini öngörüyoruz. Sayının büyüklüğü göz önüne alınırsa, bu noktada gıda güvenliğinin önemi ortaya çıkmaktadır, gıda güvenliğinde de en önemli aktörler veteriner hekimlerdir. Buradan hareketle, vatandaşlarımızın kurbanlık hayvanlarını mutlaka veteriner hekim kontrolünde almalarını önemle rica ediyoruz. Zoonoz yani hayvandan insana bulaşabilen hastalıkların ülkemizdeki varlığı dikkate alınacak olursa, sağlıklı hayvan seçiminin toplum sağlığı üzerindeki olumlu etkisi ön plana çıkmaktadır” dedi.

“ETLER EN AZ 12 SAAT DİNLENDİRİLMELİ”

Başkan Şahin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Kurbanlık hayvan seçiminde genel hatlarıyla dikkat edilmesi gereken hususlar, öncelikle kulağında Tarım ve Orman Bakanlığının resmi küpesinin takılı olması, hayvanın bakışlarının canlı olması, tüylerinin parlak olması, burun bölümünün hafif nemli olması ancak vücut boşluklarında (ağız-burun-anüs-kulak v.b.) anormal akıntı olmaması, uzuvlarında eksiklik ya da topallık olmaması, genel görünüş itibariyle besili olması, kaburga ve kalça kemiklerinin bariz şekilde görünür olmaması olarak sayılabilir. Yine bunun yanında vatandaşlarımızın mutlak surette devlet kontrolündeki ruhsatlı mezbahalarda ya da kurban kesim noktalarında veteriner hekim gözetiminde kesim yapmalarını rica ediyoruz. Nakil ve kesim esnasında hayvanın stres altına gireceği uygulamalardan kaçınılmasının, hayvan refahının üst düzeyde uygulanması gerektiğinin de özellikle altını çiziyoruz çünkü hayvana eziyet ne insanlığa ne de dinimizin emirlerine uyar. Kesim sonrasında elde edilecek etlerin sağlığı ve güvenliği konusunda da tavsiyelerimize gelecek olursak, hayvanın nakil sonrası kesime kadar en az 12 saat dinlendirilmesi ve strese maruz kalmaması et kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. Yine kesimden önce kurbanlık hayvanımıza 6-7 saat boyunca yem verilmemesi, yalnızca su tüketiminin serbest bırakılması da et kalitesi noktasında olumlu etki yapmaktadır. Elde edilen etlerin sıcak şekilde poşete ve doğrudan derin dondurucuya konulmaması, krom yada paslanmaz özellikte tepsilerde serin bir ortamda ilk sıcaklığını atana kadar dinlendirilmesi ve sonrasında detaylı işlemeye geçilerek saklanması eğer tüketilecekse de buzdolabında en az 12 saat bekletilip ölüm katılığı ortadan kalktıktan sonra kaslar et formuna dönüşünce tüketilmesi gıda sağlığı ve güvenliği konusunda büyük önem arz etmektedir.”

07 Ağustos 2019 Aydin- Gündem

Muhabir Mehmet Kavas


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?