Kuşadası'nda Mülteci Müzesi sergisi açıldı

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde, insanları düşündüren, sorumluluklarını hatırlatan, kendisi ile yüzleşmesini çağrıştıran ‘Mülteciler Müzesi’ sergisi açıldı. Sanatçı Yusuf Aslan’ın Bodrum, Didim, Kuşadası, Selçuk, Dikili kıyılarından 2015-2019 yılları arasında topladığı, yerleştirme ve düzenlemesini Özcan Yurdalan’ın yaptığı eşyalar KUAKMER’de sergileniyor.

Enver Önder
Enver Önder Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Bu çalışmanın açıldıkları denizde umut yolculuğu yarım kalanlara adandığını söyleyen Yusuf Aslan, karşıya geçmeyi başaran ve yeni bir hayat kurmaya çalışanlara ise bu yakadan gönderilen bir selamı olduğunu, aynı zamanda onları anlamaya katkı sağlamaya yönelik olduğunu belirtti. Sergideki her bir parçanın bir hikayesi bulunduğunu söyleyen Aslan, “Zorla yerinden edilen insanlar tarihin her döneminde büyük acılar yaşadı. Birkaç yıl önce de kendi evinde hayatta kalamayacağına inanan komşularımız, yanlarına alabildikleri eşyalarla kapılarını son kez çekip yola çıktılar. En gerekli gördükleri, ayrılamadıkları, belki de mecbur oldukları eşyalar vardı yanlarında. Binlerce yıldır mülteci, muhacir, göçmen, kaçak göçmen, sığınmacı, mübadil diyarı olan Anadolu, bir kez daha dalgalar halinde gelen milyonlarca insanla karşılaştı” dedi.

“SİZ GİTTİNİZ, EŞYALARINIZ BİZDE KALDI”

“Siz gittiniz, eşyalarınız bizde kaldı” diyerek serginin anlamını ifade eden Aslan, “Kalanlar burada kaldı, yeni bir hayata, yeni problemlerle birlikte başlayacaklardı. Yola devam edenler, Anadolu üstünden Avrupa’ya geçmek için önlerine çıkan denizi aşmak zorundaydı. Hafif olmalılardı, yetersiz botlarda az yer tutmalılardı. Yanlarındaki eşyalardan bir kısmını kıyıda bıraktılar. Şanslı olanlar karşıya geçmeyi başardı, geçemeyip denizde kalanlar oldu. Deniz onların bedenlerini de eşyalarıyla birlikte getirip kıyıya bıraktı. Göç günlerinde Ege sahilleri bir açık hava göç müzesine dönüştü” sözleriyle kaçak göçlerin önemine değindi.

Kuşadası KUAKMER’de 30 Temmuz-9 Ağustos 2019 tarihleri arasında açık kalacak olan Mülteci Müzesi’nde, göç yolcularının eşyalarıyla birlikte, krokiler, videolar, metinler ve objeler yer alıyor.

31 Temmuz 2019 Aydin/ Kuşadasi- Gündem

Muhabir Enver Önder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?