Türkiye'deki en iyi yenilenebilir enerji projesi Karacasu'da yükseliyor

Aydın ve Denizli sınırlarında 16 kilometrelik bir hattı kapsayacak şekilde kurulum aşaması devam eden Denizli Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) projesini yerinde inceleyen Karacasu Kaymakamı Ahmet Soley, yetkililerden bilgi aldı.

+11
Haber albümü için resme tıklayın

Deniz seviyesinden bin 800 metre yükseklikte kurulan rüzgar türbinleri kilometrelerce uzaklıktan görülecek seviyeye gelirken Kaymakam Ahmet Soley, Babadağ eteklerinde Karacasu’ya bağlı Ataköy sınırlarındaki şantiyeyi ziyaret etti. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Rahmi Şendalgıç ve SYDV Müdürü Mustafa Geçmez'in eşlik ettiği ziyarette Şantiye Şefi Ralf Ratanski’den çalışmalar hakkında bilgi alan Kaymakam Soley, sahaya da giderek türbinleri yakından gördü. 11 tanesi kurulan, kalan 11 tanesinin kurulum çalışmaları devam eden yenilenebilir enerji santrali faaliyete geçtiğinde toplam 22 türbin bir günde 66 megawatt enerji üretecek. Sadece bir türbinin ürettiği 3 megawatt enerjinin 10 bin kişinin bir günlük enerji ihtiyacını karşıladığı belirtildi. İş yoğunluğuna göre 200’e yakın kişinin istihdam edildiği Denizli RES’de bulunan 3.96 metre çapa 80 metre yüksekliğe sahip kulelere takılı her biri 53’er metre uzunluğa sahip kanatlar kilometrelerce uzaklıktan görülebiliyor. Akfen Enerjinin şirketin toplam 242 MW'lık kurulu güce sahip Kuzeybatı Projesi'nin bir parçası olan Denizli RES’in de içerisinde yer aldığı toplam 4 adet RES’in maliyetinin 263 milyon dolar olduğu ifade edildi. Öte yandan kurulacak 22 türbinden 18 tanesinin Aydın, 4 tanesinin Denizli sınırında olduğu bilgisi verilirken enerjinin toplanıp dağıtılacağı şalt sahasının Denizli sınırlarında olduğu paylaşıldı.

BİR TÜRBİN İÇİN 70 TIR


Çalışmalar hakkında Kaymakam Ahmet Soley’e bilgi veren şantiye şefi Ralf Ratanski, “Tek sıkıntımız tek bir yolun olması. Bir temel için aşağı yukarı 40 tane mikser geçiyor. Tüm türbinler için bu böyle. Diğer işler için de gelen TIR’ları katarsak bir türbin için 70 TIR geliyor. Bütün Denizli için büyük bir iş potansiyeli. Biz türbünlerimizi 5 bölüme ayırdık. Bölüm bölüm trafoya, şalta bağladık. Yetiştirebilirsek bayramdan önce ilk enerjileri trafoya vereceğiz. Şu an dünyadaki en iyi türbinleri üretiyoruz. Şirket Türkiye genelinde 3’ü Çanakkale’de olmak üzere 4 projeyi üstlendiği için toplam maliyeti söylemek daha doğru olur. Bu da 263 milyon dolar. Enerji üretim açısından şu anda Türkiye’deki en iyi proje. 200 kişi çalışıyor. 4 Türbin Babadağ tarafında, 18 tanesi Aydın’da. Üretilen elektriğin bağlantı ve dağıtım noktası denilen şalt Denizli’de olduğu için Denizli RES olarak adlandırılıyor” dedi. Ayrıca yapılan yatırımın 7 yılda amorti edileceği bilgisi verildi.30 Temmuz 2019 Aydin/ Karacasu- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?