Devlet, malına göz dikenleri affetmedi

Aydının Didim ilçesinde mülkiyeti hazineye ait Göllüdam mevkindeki 12662 ve 1007 parseldeki yer alan terk edilmiş haldeki binaların sahiplenilmesinin ardından Didim Kaymakamlığınca alınan karar doğrultusuna Didim Belediyesi ekiplerince binaların yıkımına başlandı.

Hüseyin Çalışkan
Hüseyin Çalışkan Tüm Haberleri
Devlet, malına göz dikenleri affetmedi
Devlet, malına göz dikenleri affetmedi
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Didim’de Kırk içi mevki olarak ta bilinen Göllüdam mevkindeki eski Köy Hizmetleri Kampı olarak tanımlanan yerlerdeki metruk binalar yıkılıyor. Bilindiği üzere Maliye Bakanlığı'nın 4 Nisan 2013 tarih ve 10823 sayılı yazısı ve Aydın Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nün 28 Aralık 2006 tarihli onayı ile Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Revizyon Çevre Düzenleme planı yapılıp Didim Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilen 12662 ve 1007 parseldeki yerler tahsise çıkmış ve tahsis işlemlerini alan firmaların yatırım yapmamasından dolayı bölge atıl olarak kalmıştı.
Bölgedeki atıl haldeki binaların ise İmar Affı yasasına dayandırılarak, kimliği belirsiz kişilerce Yapı Kayıt Belgesi alınması ve bu konuyla ilgili olarak maddi menfaat sağlandığı iddialarının duyulmasının ardından Didim Kaymakamlığı ve Mal Müdürlüğü harekete geçmişti. Didim Kaymakamlığı 12662 parseldeki 497,1 dönüm arazi ve 1007 parseldeki 219,2 dönüm arazi üzerinde halen bazıları yıkılmış vaziyette olan tüm binalara yıkım kararı çıkarttı. 21 bina ile 2 sosyal tesisin bulunduğu bölgedeki binalar Didim Belediyesi ekipleri yıkım çalışmalarına başladı.

“SAHİPLİ VE YAPI KAYITLIYMIŞ!!!!”

Yıkım yapılacak binaların bazılarının üzerinde “Sahipli” ve “Camlarına yapı kayıt belgesi” asıldığı görülürken, kimi binaların kapı ve pencerelerinin değiştiği görüldü. Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda İmar Müdürü Öznur Gündoğan ile birlikte yıkım yapılacak yerleri inceleyerek yapılması gerekenlerle ilgili talimatlar verdi.

“BUNLARI YAPAN BİR SUÇ ÇETESİ”

Yıkım yapılan alanın köy hizmetlerinin boşalttıktan sonra metruk kalan binalar olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Atabay; "Maalesef vatandaşlar imar barışını fırsat bilen birileri, bir ekip daha doğrusu bir suç çetesi sahiplenmeye çalıştı. Organize çalışıyorlar, ilçemizin bazı yerlerinde aynı hareketi yapıyorlar. Buraları maalesef bir şekilde vatandaşlara pazarlıyorlar. Yapılabilecek bir şey değil ama maalesef vatandaşımız da para verirken neyin ne olduğunu araştırmıyor.  Bizde yapı kayıt belgeleri nasıl alınıyor, İmar barışına kim girmiş kim düzenlemiş bu işi, bu konuda tabii ki vatandaşlar suç duyurusunda bulunacaktır, bu yıkım işinden sonra. Çünkü canları yanacak para vermişler. Tabii ki yasal olarak takibini yapıyoruz. Tabii bu işi düzenleyenler organize ekip kendilerini takip ediyoruz, elimizdeki doneleri birleştirdiğimizde suç duyurusunda bulunacağız. Kaymakamlık ve Milli Emlak’ta işi takip ediyor. Biz de bunların tekrardan kullanılmaması için yıkım işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu binalar zaten can güvenliğini de tehlikeye atacak binalar, o yüzden yıkılıyor. 21 adet bina var ve 2 sosyal tesis var. Hepsi yıkılacak. Bu binalarda durulması bile tehlikeli olan binalar. Biz bunları yıkıp ortadan kaldırmak mecburiyetindeyiz" dedi.
Didim Belediyesi Zabıta ekipleri de yıkım çalışmalarını takip ederken, yıkım çalışmalarının tüm binaları kapsadığı belirtildi.

31 Mayıs 2019 - Gündem

Muhabir Hüseyin Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?