Sağlık emekçileri Ebe ve Hemşirelere sahip çıktı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Didim temsilciliği 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü ve 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada sağlık çalışanlarının taleplerini dile getirdi.

Büyütmek için resme tıklayın

KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Didim temsilciliği yazılı açıklama yaparak Ebe ve Hemşirelerin özlük haklarıyla ilgili sıkıntılarını ve taleplerini dile getirdi. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, sağlık hizmetinin temel yapı taşı olan ebelik ve hemşirelik mesleğinin toplumsal bir saygınlığı olsa da hak ettiği değeri görmediği ifade edilen açıklamada; “Ebe ve hemşirelerimiz, hem kadın, hem de ücretli emekçi olarak sömürünün katmerlisini yaşamaktadır Bu nedenle de kadın mesleği olarak algılanan ebelik ve hemşirelik mesleklerinin sorunlarının çözümü, emek mücadelesi ve kadın özgürlük mücadelesini birlikte yürütmekle mümkündür. Ebe ve hemşirelerimizin ağır iş yükü nedeniyle sağlık sorunları, sosyal yaşama ve iş güvencesine dair önemli sıkıntıları bulunmaktadır. Sağlık hizmetinin sunumunda bu kadar önemli bir yer tutmasına rağmen, kamu kurumlarında yeterince ebe-hemşire kadro açılmamaktadır. Bu, az sayıda personelle çok iş yapma-iş yükü demektir ve temel sorunlarımızın başında gelmektedir. Bu sorunların çözümü açısından personel eksikliğinin güvenceli-kadrolu istihdam politikası ile giderilmesi en önemli taleplerimizdendir. ASM, TSM, özel ve kamu hastanelerinde emek veren ebe ve hemşireler, iş ve gelir güvencesizliği, yoğun nöbetler, düşük ücret, riskli çalışma koşulları, performans sistemi, toplam kalite yönetimi anlayışı, emekliliğe yansımayan ek ödemeler ve ek ödemelerin hastane yöneticilerinin insafına bırakılması sorunları ile boğuşmaktadır. Performansa dayalı ücretlendirmeden vazgeçilerek temel ücretin en az 6500 TL olması ve yapılan/yapılacak olan tüm ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını istiyoruz.Sorunlarımızın bu kadar biriktiği ve iktidarın çözüme yönelik adım atmaktan imtina ettiği bu dönemde 5 Mayıs ve 12 Mayıs ebe ve hemşireler günü, mevcut koşulların değiştirilmesi ve taleplerimizin elde edilmesi yönünde kararlılığımızı ifade edeceğimiz günlerdir. Bu nedenle de ebe ve hemşireler gününde vaat dinlemeyi, oyalanmayı kabul etmiyoruz, çözüm istiyoruz" ifadelerine yer verildi.

11 Mayıs 2019 - Gündem

Muhabir Hüseyin Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?