Aydın’da yoğun olarak keçi yetiştiriciliği yapılan ilçelerden olan Çine’de ADÜ Çine MYO tarafından ilçeye bağlı Kavşit mahallesinde 2003 yılında ‘Kıl Keçi Yetiştiriciliği’nin durumunun tanımlanması amacıyla başlatılan ön çalışmalarla birlikte yetiştirme altyapısına ilişkin ayrıntılı bilgiler vermesinin yanı sıra, yetiştiricilerin sorunlarının ve beklentilerinin değerlendirilmesi sağlandı. Ön çalışmalar sonunda yörede keçi ıslahını hedef alan bir projenin devreye girmesi için gerekli potansiyelin olduğuna karar verilerek; “Kavşit Köyü ve Yöresi Keçicilik Projesi” başlatıldı. Proje sayesinde, çalışmanın yürütülmesi ile elde edilecek olası kazanımların bu köyden, yöredeki Elderesi, Çatak, İbrahimkavağı, Tatarmemişler ve Topçam gibi köylere yayılması da hedeflendi.
HAYVANCILIĞA DESTEK
Yörede orman içi ve kenarı köylerde bulunan kıl keçi işletmelerinin dönüşüme istekli ve koşulları uygun olanlarının, çevresel ıslah boyutu da dikkate alınarak “Melez sütçü keçi yetiştiriciliğine” dönüştürülmesi, koşulları bu dönüşüme uygun olmayan işletmelerde, kıl keçisi yetiştiriciliğinin sürdürülebilirliğinin sağlanması, yeni keçicilik işletmelerinin oluşturulması, keçiciliğin kültürel öğelerinin tanıtımına katkı sağlanması gibi temel amaçlara sahip olan proje, bir çatı proje olma özelliğine sahip. Proje kapsamında farklı disiplinlerin bir arada çalışabileceği bir altyapı oluşturularak birçok BAP projesi yürütülürken, bilimsel bildiri ve makaleler üretildi.