Didim Kent Meydanı karşısında gerçekleştirilen açılışa DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel İş Başkanı Remzi Çalışkan, CHP Didim İlçe Başkanı Aşkın Atlı, CHP Belediye Başkan adayı Hatice Gençay, Aydın ve çevre ilçelerdeki sendikaların temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve bazı belediye başkan adayları ile çok sayıda belediye işçisi katıldı.
DİSK Genel İş Didim temsilciliği açılışında ilk konuşan DİSK Genel İş Başkanı Remzi Çalışkan “Didim'de 20 yıldır 20 yıldan fazla bir süredir genel iş sendikasının kutsal mücadele çatısı altında mücadele yürüten değerli kardeşlerim mücadele arkadaşlarım bugün burada bir temsilcilik açıyoruz. Evet, sadece bir bina açılışı değil. Burası bu meydan ve bu açtığımız bina dayanışmayı temsil ediyor, birlikteliği temsil ediyor. 20 yıldır verilen mücadeleyi ve bundan sonra verilecek olan mücadeleyi aslında temsil ediyor. Sadece temsillik olmayan olmasın. Burası temsilcilik olarak kalmasın. Bu mücadele bayrağını büyütün. Didim'le kalmayın. Mücadele bayrağını çevredeki örgütleneceğiniz alanlara dikin ve burayı şube yapın diyorum. Didim şubesi yapın diyor. Bu sizin elinizde buna ihtiyacımız var birlikte. Birlikte mücadele etmeye ihtiyacımız var. Neden birçok nedeni var? Önce işsiz emek üretiyoruz, çalışıyoruz, alın teni döküyoruz ama yaşadığımız ülkede hakkımızı insanca yaşayacak olan bir ücreti ve hakkımızı almakta zorlanıyoruz. Toplu sözleşme yapıyoruz. Ek protokoller peşine düşüyoruz. Neden Cumhuriyet tarihinin en ağır ekonomik krizini yaşıyoruz ülkemizde? Bizim hedefimiz, sınıfsız, sömürüsüz bir dünyadır. Bizim hedefimiz eşitliktir. Bizim hedefimiz adalettir. Bizim hedefimiz emekten yana bir demokrasidir. Ücretimizi insanca yaşayacak bir ücretimizin peşindeyiz. Bunun için doğru adres disktir. Bunun için doğru adres genel iştir. Eşitsizliklere bir aydınlık bir geleceğe, her türlü adaletsizliklere karşı olan ve aydınlık geleceği yürüyen bir sendika üyesisiniz. Biz günü kurtaran bir sendika değiliz. Biz ücret sendikacılığı yapmıyoruz. Biz emeğimizin karşılığı için mücadeleyi sonuna kadar yürütürüz mücadelesini veririz.” İfadelerine yer verdi.
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise Didim’de temsilcilik açılışının çok önemli olduğunu ifade ederek “Bugün gerçekten bu güzel kentte bu coşkulu toplulukla birlikte olmak çok güzel ve çok değerli. Arkamdaki pankartta “onurlu bir geçmiş, aydınlık bir gelecek” yazıyor. Genel iş sendikamızı çok güzel tarif ediyor. Bu son derece yalın ifade; Gerçekten çok önemli ve çok anlamlı arkadaşlar. Çünkü biz disk olarak diske bağlı sendikalar olarak ta 1.900 altmışlı yıllardan beri. DİSK’in kuruluşundan bu yana yani tarihin o anında sermayenin bütün kuşatmasına karşı Türkiye işçi sınıfının cevabı olarak kurulan disk her türlü engellemeye her türlü baskıya 12 Eylül'de 12 yıl kapatılmaya rağmen bu onurlu mücadeleyi ve yürüyüşü hep birlikte büyütüyoruz. O nedenle ben öncelikle Didim'de de bu onurlu yürüyüşe katılan Diskte olan kendi iradesine, emeğine, ekmeğine sahip çıkmak için gerçek sendika da örgütlenen yürüyüşümüze yanı başımıza omuz başımıza katılan bütün işçi arkadaşlarıma ve Didim'deki bu örgütlülüğü öncülük yapan tüm kardeşlerime diz kadına bir kez daha teşekkür ediyorum. Bizim binalarımız bir iradeye anlatır. Evet, zor bir dönemden geçiyoruz ama bilin ki bütün bu zorluklara rağmen disk Türkiye'nin dört bir yanında bütün iş kollarında diskle buluşmayı bekleyen milyonlarca sınıf kardeşimizle buluşmak için bu örgütlenmeyi, bu yürüyüşü, bu mücadeleyi hep birlikte büyütüyoruz. Türkiye'nin dört bir yanında, doğusundan, batısına, güneyinden kuzeyine bütün iş kollarında sınıf kardeşlerimiz kendi emeği ve ekmeği hakkında söz ve karar sahibi olmak için disk’in çatısı altında yan yana geliyor, örgütleniyoruz.” dedi.
Konuşmaların ardından temsilcilik binasının açılış kurdelası kesildi; ardından temsilcilik binası gezildi.

Disk Genel Is Didimde Temsilciligini Acti 452912 27Cf938166Bdff400604267Ba8D44Baf

Disk Genel Is Didimde Temsilciligini Acti 452912 5883584Ab287D9A191Ce60A77100009D

Kaynak: HÜSEYİN ÇALIŞKAN