Gastronominin Nobel’i Basque Culinary World Prize (BCWP) ödüllü ilk Türk şef Ebru Baybara Demir, Didimlilerle bir araya geldi. Didim Belediye Meclis Salonu’nda Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Yönetim Projesi’ni tanıtan Şef Baybara, atığın ne olduğunu ve ayrıştırılabilecek atıkların nasıl işlenebileceğini anlattı. Geri dönüşüm ile yaşanabilir bir dünyaya sahip olunabileceğini anlatan Baybara, anlattıklarını uygulamalı olarak Cumartesi günleri kurula halk pazarında gösterdi. Didim’de cumartesi günleri kurulan halk pazarından kalan katı atıklar kompost edildi.
Akşam saatlerinde başlayan uygulamaya Didim belediye Başkanı Hatice Gençay, Didim Belediye Başkan Yardımcısı Aydan Aşık Turgut, Didim Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekibi ve vatandaşlar katılım gösterdi. Türk şef Ebru Baybara Demir öncülüğünde gerçekleşen uygulamada, katı atıklardan hangilerinin dönüşebileceği gösterildi. Baybara, uygulama sırasında tekrar kullanılabilecek olan atıklar ile kullanılamayacak olup, dönüştürülecek olan atıkları anlattı. Vatandaşlar ile birlikte gerçekleştirilen Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Yönetim Projesi kapsamında alanda ortaya çıkan gıda atıklar ayrıştırılarak kompost edildi.