Ülkemizde trafikte bulunan 25 milyon aracın belirli aralıklarla muayeneden geçmesi zorunludur. TÜVTÜRK, vatandaşların muayene işlemlerini daha hızlı ve kolay yapabilmeleri amacıyla gezici istasyonları hizmete sundu.
Gezici istasyonlar, özellikle randevu alarak muayene yaptırmak isteyen vatandaşlar için büyük bir kolaylık sunuyor.
Vatandaşların muayene işlemlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde yapabilmeleri için TÜVTÜRK, gezici istasyonları hizmete soktu.
Bu gezici istasyonlar, randevu alarak muayene yaptırmak isteyen vatandaşlar için özellikle büyük bir kolaylık sağlıyor.
Gezici istasyonlar, 77 ilde hizmet vermektedir. Ancak, dikkat edilmesi gereken nokta bu istasyonların sadece randevu ile hizmet vermesidir. Bu sayede işlemler daha düzenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.
Yeni uygulama sonrası yoğunluk yaşanmayacağını düşünen birçok araç sahibi, randevu almadan muayene için istasyonları ziyaret etse de, TÜVTÜRK istasyonları randevusuz hiçbir aracı muayeneden geçirmemeye devam ediyor.
Sürücüler, internet üzerinden alabilecekleri randevu ile uygun buldukları gün ve saatte araçlarını muayeneye sokabiliyorlar.
Ayrıca, otomobil sahipleri TÜVTÜRK tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan "Egzoz pulu" olarak adlandırılan Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü testini yaptırabilirler. Bu belgeyi muayene sırasında yetkiliye ibraz ederek ek bir testten muaf tutulurlar.
İnternet Sitesini Ziyaret Edebilirsiniz
Gezici istasyonların bulunduğu il ve ilçeleri öğrenmek isteyenler, TÜVTÜRK'ün resmi internet sitesini ziyaret ederek randevu alabilecekleri tarihleri kontrol edebilirler.
TÜVTÜRK'ün gezici istasyonları, araç sahiplerine büyük bir kolaylık sağlayarak yoğunluğun önüne geçmeye ve işlemleri daha düzenli bir şekilde yürütmeye yardımcı oluyor.
Araç sahipleri, belirlenen tarihlerde randevu alarak muayenelerini gerçekleştirebilirler ve trafiğe çıkacakları araçlarının güvenliğini ve çevre dostu olmasını sağlayabilirler.
Bu yeni uygulama ile birlikte, trafikteki araçların daha güvenli ve çevreye uyumlu bir şekilde seyretmesi hedeflenirken, araç sahiplerinin muayene sürecinde yaşadığı sıkıntılar da büyük ölçüde azalmış olacak.
Kesinlikle, benzer uygulamaların yaygınlaşması, trafik güvenliği ve çevre koruma açısından büyük bir adım olacaktır. Bu tür uygulamalar, araçların düzenli muayene edilmesini sağlayarak trafikteki güvenliği artırırken, aynı zamanda çevreye verilen zararı da azaltacaktır. Gelecekte bu tür yenilikçi adımların daha da yaygınlaşması, toplumun genel güvenliği ve çevresel sürdürülebilirlik açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır.