Bu uyarıya çok şaşıracaksınız! İşte "yıkamayı unuttuğumuz" o vücut bölümü Bu uyarıya çok şaşıracaksınız! İşte "yıkamayı unuttuğumuz" o vücut bölümü

Webometrics Ranking Web Of Universities İzleme ve Değerlendirme Genel Raporuna göre ADÜ Dünya Üniversiteler Sıralamasında 44 basamak yükselerek 2 bin 259’uncu oldu. Türkiye Üniversiteler Sıralamasında ise 2 basamak yükselerek 54’üncü sıraya yükseldi. Doğa bilimlerinde ve sağlık bilimlerinde yüksek kaliteli araştırmalara imza atan kurumları ve ülkeleri inceleyen Nature Index verilerine göre ise Dünya Üniversiteler Sıralamasında 259 basamak yükselerek 2 bin 547’nci oldu. Türkiye Üniversiteler Sıralamasında ise 27 basamak yükselerek 35’inci oldu.

Üniversiteler tarafından üretilen bilimsel ve kültürel bilginin tüm topluma aktarımını önemli ölçüde artırmak için “Açık Erişim” girişimlerini destekleyerek akademik web varlığını teşvik etmeyi amaçlayan Webometrıcs Rankıng Web Of Unıversıtıes verilerine göre Üniversitemiz, Dünya Üniversiteler Sıralamasında 44 basamak yükselerek 2 bin 259’nci oldu. Türkiye Üniversiteler Sıralamasında ise 2 basamak yükselerek 54’üncü sıraya yükseldi.
Doğa bilimlerinde ve sağlık bilimlerinde yüksek kaliteli araştırmalara imza atan kurumları ve ülkeleri inceleyen ve incelemeleri dünyanın en prestijli bilimsel dergilerinde yayınlanan makalelere göre bağımsız bir uzman grubu tarafından gerçekleştiren The Nature Index’te yapılan değerlendirmede ise Üniversitemiz Dünya Üniversiteler Sıralamasında 259 basamak yükselerek 2 bin 547’nci oldu. Türkiye Üniversiteler Sıralamasında ise 27 basamak yükselerek 35’inci oldu. Nature Endeksi, her yıl üniversitelerin akademisyenlerinin yaptıkları araştırmalar sonucu yayınladıkları bilimsel makalelerin sayısına ve paylarına göre belirleniyor.

ADÜ REKABETÇİ GÖRÜNÜME KAVUŞTU


ADÜ’de kurulan veri merkezinin yaptığı çalışmalar ve akademisyenlerimizin gerçekleştirdiği önemli çalışmaların Üniversitemizin ulusal ve uluslararası tanınırlığı için çok önemli olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Bülent Kent, “Üniversitemiz bünyesinde ‘Akreditasyon ve Derecelendirme Ofisi’, ‘Sürdürülebilirlik Ofisi’, ‘Büyük Veri Ofisini (ADÜ Veri Merkezi ile ADÜ Veri Analizi ve İstatistik Merkezi) hayata geçirerek çok kısa sürede önemli bir başlangıca imza attık. Gerçekleştirdiğimiz projeler, paydaşı olduğumuz çalışmalar ve akademisyenlerimizin ortaya koydukları bilimsel performans artık ADÜ’yü daha yukarıya götürecek. Bu konuda ekibimiz çalışmalarını büyük bir disiplin içerisinde devam ettiriyor. Üniversitemizi sıralamalarda daha üst noktaya getirmeyi hedefliyoruz. Yapılan çalışmalar doğrultusunda elde edilen veriler ile üniversitemiz daha rekabetçi bir görüntüyle bilim dünyasında adından artık sıkça söz ettirecek. İnşallah bu mutlulukları daha sık paylaşarak çoğaltacağız. Başarıda emeği olan tüm personelimize ve ekibime teşekkür ediyorum” dedi.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ