Ülken Türkiye’nin giderek artan sağlık turizmi potansiyeline vurgu yaparak, “Bugün burada, bu güzel tarihi şehirde, Nısf-i Cihan'da bir diğer deyişler dünyanın yarısı İsfahan'da bulunmaktan mutluyum. Mükemmel organizasyon ve sıcak karşılamalarından dolayı İran Odasına ve İsfahan Odasına teşekkür ediyorum. Asya İşbirliği Diyaloğunun ikinci iş etkinliği için çok teşekkür ederim” dedi. 
“TOBB, TÜRK İŞ DÜNYASININ ÇATI KURULUŞUDUR”
 TOBB olarak 2021 Ocak ayında pandemi döneminde ilk iş etkinliğine ev sahipliği yaptıklarını anımsatan Ülken, şunları söyledi: “Asya İşbirliği Konseyi'nin ikinci iş etkinliğinde fiziki olarak hep birlikte olmaktan mutluyuz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesiyim. Aynı zamanda Aydın Ticaret Odası Başkanıyım. Bugün TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'nu temsilen buradayım. Kendileri programlarından dolayı bugün burada olamadı ancak herkese selamlarını ilettiler. Sizlere biraz TOBB’dan bahsedeyim. TOBB, Türk iş dünyasının çatı kuruluşudur. Oda ağımıza üye 2 milyondan fazla şirket bulunmakta. Türkiye'deki oda ağı ile her sektörden küçük, orta ve büyük ölçekli firmalar temsil edilmektedir. Kurallara dayalı küresel sistemde açık ve adil ticareti savunuyor, şeffaf ve öngörülebilir iş ortamını teşvik ediyoruz. Geniş bir uluslararası ağın aktif üyesiyiz. ICC, Asya Pasifik Oda Konfederasyonu, İslam Odası ve EUROCHAMBRES gibi birçok uluslararası oda organizasyonunda temsil ediliyoruz.”

Ulken Iranda Turk Saglik Turizmini Anlatti 466386 109E533B00A550044D2Cd3850A18Db7A
“ASYA İLE İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRECEĞİZ”
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun İran Odalarının desteğiyle geçen yıl Dünya Odalar Federasyonu Başkanlığına seçildiğini belirten Ülken, “Türkiye, iki kıtayı Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlıyor ve Doğu ile Batı arasında bir köprü konumunda. Türkiye bu bölgenin sanayi merkezidir. Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği, coğrafi yakınlık ve lojistik avantajlar sayesinde Türkiye, AB tedarik zincirlerinin en önemli tedarikçilerinden biri haline geldi. Otomobil, beyaz eşya, tekstil, inşaat malzemeleri gibi birçok sektörde Avrupa'nın ana tedarikçileri arasında yer alıyoruz. Dünya çapında en büyük iki yüz elli müteahhitlik firmasının neredeyse altıda birini Türk firmaları oluşturuyor. Türkiye aynı zamanda dünyanın en iyi altı turizm destinasyonu arasında yer alıyor. Asya ile ilişkilerimizi birçok yönden daha da geliştirmek istiyoruz” diye konuştu. 

Aleviler, Tahtacı Şenliği’nde buluştu Aleviler, Tahtacı Şenliği’nde buluştu

Ulken Iranda Turk Saglik Turizmini Anlatti 466386 667F5355B61Fcbb0316013F05F44B31C
SAĞLIK TURİZMİ GELİRİ 350 MİLYON DOLARA ÇIKACAK 
Ülken, “Türkiye Asya'yla daha fazla ilişki kurmanın yollarını arıyor. Bölgeyle ticaret hacmimiz 50 milyar dolar. Asyalı şirketlerle yeni ortaklıklara ve işbirliklerine açığız. Şimdi sizlere sağlık turizminden ve ülkeler arası sağladığı bağlantılardan bahsetmek istiyorum. Sağlık turizmi, uluslararası sağlık hareketliliği potansiyelini kullanarak sağlık kurumlarının büyümesini sağlayan bir turizm türüdür. Sektörün popülaritesi her geçen yıl artıyor. Özellikle son on yılda büyük bir ilerleme kaydetti. 2017 verilerine göre dünyada 11 milyon kişi sağlık turizmi amacıyla seyahat etti. Şu anda bu sayı 130 milyar dolar harcamayla 30 milyona ulaştı. Bu rakamın önümüzdeki 8 yıl içinde 350 milyar ABD Dolarına çıkması bekleniyor. Geçtiğimiz yıllarda gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere giden sağlık turistleri, gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere doğru kaymıştır. Bu değişimin birçok nedeni var. Gelişmiş ülkelerdeki bekleme sürelerinin uzaması, artan yaşam süresi ve sağlık hizmetlerinde maliyet baskıları bunun en önemli nedenleridir” diyerek Türkiye'de sağlık turizmi yetki belgesine sahip dört binin üzerinde sağlık kuruluşu bulunduğunu ifade etti. 

Ulken Iranda Turk Saglik Turizmini Anlatti 466386 209C9Be5Dc114Fabe74822E5Fa46F2A3
“HEPİNİZİ TÜRKİYE’YE BEKLİYORUZ” 
Türkiye’nin hizmet kalitesi, hizmetlere erişilebilirlik ve birçok ülkeye kıyasla düşük maliyetli hizmet sunumu ile dünyanın birçok bölgesinden sağlık turisti çektiğini kaydeden Ülken, “Bu büyümede Türkiye'de uygulanan stratejilerin önemli rolü var. Dünya sağlık turizmi sektörünün önde gelen aktörlerinden biri olmak istiyoruz. Bu nedenle 2021 yılında TOBB bünyesinde Türkiye Uluslararası Sağlık Turizmi Konseyi'ni oluşturduk. Konsey,3 yılı aşkın süredir sağlık turizmi sektörünün gelişimine katkı sağlamak için çalışmaktadır. Bu Mecliste özel sağlık kurumları, fizik tedavi ve tüp bebek merkezleri, huzurevleri, sağlık turizmi aracı kuruluşları ve STK'lar aktif olarak çalışmaktadır. Meclisimizin amacı Türkiye'yi bir cazibe merkezi haline getirmek ve hasta payını artırmaktır, Son dönemde özellikle bölgemizde sağlık turizminde yaşanan gelişmelerin çok önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim. Birlikte çalışmaya hazırız. Tekrar belirtmek isterim ki, bu tarihi kent İsfahan'da bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu konferansın faydalı olacağına ve beklenen sonuçlara ulaşacağına eminim. Hepinizi Türkiye'ye bekliyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı. 

Ulken Iranda Turk Saglik Turizmini Anlatti 466386 7F96D36C8C0Fb09677Ecab0Ca3A0Bdf1

Muhabir: KAZIM YÖRÜKCE