Ekip Ruhunun Önemi

Fikirlerine önem verdiğim bilge bir bilim insanımız sohbetimiz sırasında “Beraber yürümek yolu kısaltmaz ancak mesafeleri daha kolay aşmaya yarar.” demişti. Ekip olmanın anlam ve amacını özetleyen bu ifade aynı zamanda kültürümüzü de yansıtan bir parçadır kanımca. Biz, boylar ve kavimler halinde cihanın farklı noktalarına atlarını süren, ekip çalışmasını ve aile olmayı ilk hedef olarak belirleyen ve her soruna bir çözüm bulabilen bir milletiz. Bu anlamda iyi bir ekip demek, kolay aşılacak sarp yollar demektir, yüce bir millet ise iyi bir ekip olmak için uygun kimyaya sahip olmaktır. Ben, çalışma prensibi bakımından özellikle çalışma arkadaşlarım ile bu ruhu inşa etmeye çalışıyorum. Birbirimizle okuma listeleri ve kitaplar paylaşmak, her ay ilçemize farklı uzmanları davet etmek ve toplumsal gelişimi destekleyecek eğitimler organize ederek kişisel gelişimi sağlamaya çalışıyoruz. Bir ekibin her bir üyesi ne kadar iyi ise, o ekibin lideri o kadar güçlüdür.

Yabancı bir ülkeden bir çocuk gelişimci, çocukların her birinin kendi kısımlarındaki kolu çevirerek sallanabildiği, herkesin görevini en iyi şekilde yapmadığı takdirde sallanamadığı ve eğlenemediği ve ancak dört çocuğun yardımlaşma bilinciyle sallanabildiği bir salıncak tasarlamış. Ne bir kişi eksik, ne bir kişi fazla… Ne bir kişi daha az yoruluyor, ne de tek bir kişi bile eğlenmeden kalıyor. Ekip ruhunu genç yaşlarda minik beyinlere az da olsa yerleştirmek, gelecek için en önemli yatırımlardan birisi olsa gerek. Geçtiğimiz günlerde Germencik’te küçük yaş grubundaki evlatlarımız için bir satranç turnuvası düzenledik. Genç arkadaşlarımız düşüncenin, planlamanın ve geleceği tasarlamanın oyunu olan satranç ile ilgilenerek çok yerinde bir iş yapıyorlar, onları desteklemek ise bizlerin görevi oluyor. Çocuk eğitimini desteklemek adına alandaki uzmanlardan öğrendiğimiz bu detayları Germencikli çocuklarımıza sunmak hem çok keyifli, hem de zaruri bir iştir. Yine de ilerleyen günlerde çok daha fazla çocuğumuza ulaşabileceğimiz imkanları sağlamak adına gerekli adımları atmak gerekecektir. Her yıl yazını ve kışını üretmek için toprağı terbiye ederek, tohum ekerek ve çalışarak geçiren değerli Aydınlıların bu konuda da gereken tercihleri yapacağına inanıyorum. 

Durmaksızın çalışmaya, öğrenmeye, öğretmeye ve yetiştirmeye devam ettiğimiz sürece çocuklarımızın geleceğinin daha parlak olacağını bilelim. Nesilden nesile aktarılan bir bayrak yarışında önemli olan, sizden sonrakilere bayrağı nerede, nasıl ve hangi irtifada teslim ettiğinizdir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Arşivi