Kuşadası Kent Konseyi Can Dostlar Meclisi üyelerinin okuduğu basın açıklamasında, ‘Sokak Hayvanları Katliamına Hayır!’ sloganı ile mesaj verilerek, "Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) tarafından hazırlanan ve sokak hayvanlarının "hayati tehlike" oluşturdukları gerekçesiyle "uyutulmasını öngören yasa tasarısına kesinlikle karşıyız. Bu tasarıyı, hem etik açıdan hem de sorunun çözümü açısından yanlış buluyoruz" denildi.
"SORUNUN ÇÖZÜMÜ ÖLDÜRMEK DEĞİLDİR"
Açıklamanın devamında: "Sokak hayvanları sorununun çözümü öldürmek değildir. Bu vahşi ve ilkel yöntem, sorunun kökenine çözüm üretmediği gibi, toplumda vicdansızlığı ve merhametsizliği teşvik edecektir. Sokak hayvanlarının asıl sorumluları, onları sokağa terk eden ve gerekli bakımı sağlamayan insanlardır. Bu sorunun çözümü için öncelikle bu bilincin yerleştirilmesi ve hayvan haklarının korunmasına yönelik caydırıcı yaptırımların uygulanması gerekmektedir. Sokak hayvanlarının popülasyonunu kontrol altına almanın tek ve etik yolu kısırlaştırmadır. Kısırlaştırma operasyonlan, hem hayvanlanın refahı için hem de toplum sağlığı için en uygun yöntemdir. Bu yöntem, sokak hayvanlarının sayısının doğal yollarla azalmasına olanak tanırken, aynı zamanında saldırganlık riskini de önemli ölçüde azaltmaktadır" denildi.
"KATLİAMA HAYIR YAŞATMAYA EVET!"
Hayvanları Koruma Kanunu'nun düzenlenecekse, öldürücü bir bakış açısıyla değil, yaşatıcı bir bakış açısıyla düzenlenmesi gerektiğini dile getiren grup: "Bu kanun, sokak hayvanlarının refahını ve korunmasını öncelemeli, sorumlu hayvan sahipliği bilincini geliştirmeye yönelik adımlar atmalıdır. Kuşadası Kent Konseyi Can Dostlar Meclisi olarak, tüm hayvanseverler ve vicdan sahibi insanlan, bu vahşi yasa tasarısına karşı seslerini yükseltmeye çağırıyoruz. Bu tasarıya karşı her türlü yasal ve demokratik yola başvuracağımızı ve sokak hayvanlarının haklanını korumak için sonuna kadar mücadele edeceğimizi bildiriyoruz. Sokak hayvanları katliamına hayır! Yaşatmaya evet!" diye konuştu.