Karacasulu öğretmen ve öğrencilerden dünyayı güzelleştiren sürpriz

Karacasu’ya bağlı Geyre İlk ve Ortaokulu, Aydın Valiliğinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü kanalıyla yürüttüğü Gönüller Bir Olsun projesi kapsamında çok farklı bir etkinliğe imza attı. Kitap okuma sevgisi ile tanınan yürüme engelli Ömür Kara için unutulmayacak bir etkinlik hazırlanırken, öğrenciler ve Kara mutlu bir gün geçirdi.

Özgür Dedeoluk
Özgür Dedeoluk Tüm Haberleri
Karacasulu öğretmen ve öğrencilerden dünyayı güzelleştiren sürpriz
Karacasulu öğretmen ve öğrencilerden dünyayı güzelleştiren sürpriz
+45
Haber albümü için resme tıklayın

Ömür Kara ile bir gün geçiren öğretmen ve öğrenciler, engellilere bakış açısının değiştirilmesi ve toplumun tamamına kitap okuma alışkanlığı kazandırılması konusunda farkındalık oluşturulması için gerçekleştirdikleri etkinlikte bir kitap kurdu olan Kara’dan kitap okuma alışkanlığı kazanma konusunda tavsiyelerini dinlerken, gönüller tam manasıyla bir oldu. Öğretmenler, öğrenciler, etkinliğe katılanlar ve Ömür Kara, hayata bakış açıları, hayat tecrübeleri, hep birlikte sahip oldukları avantajlar, dezavantajlar konusunda karşılıklı empati yapıp duygu ve bilgi alışverişi gerçekleştirdiler. Ömür Kara, kitap okuma sevgisi ile öğrenciler için önemli bir örnek teşkil etti.

ÖMÜR'LE BİR GÜN

Geyre’de 9 aylıkken geçirdiği havalenin ardından yanlış tedavi sonucu yürüme yetisini kaybeden 42 yaşındaki Ömür Kara, kitap sevgisi ve çevresine yaydığı enerji ile tanınırken onun bu özellikleri Geyre Ortaokulu öğretmenlerinin de dikkatini çekti. Aydın Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan Gönüller Bir Olsun projesi için farklı bir etkinlik hazırlamak isteyen öğretmen ve öğrenciler, “Ömür’le Bir Gün” adı altında biz dizi etkinlik gerçekleştirdi. 12 öğretmen ve 50 öğrencinin aktif görev aldığı projede Ömür Kara’nın haberi olmadan 1 aylık hazırlık süresi ile hayata geçirilen projenin sunumu, Ömür Kara’nın katılımıyla okulda düzenlenen etkinlikle yapıldı. Hiçbir şeyden haberi olmadan okula davet edilen Kara, okula girer girmez büyük bir sürpriz yaşadı. Öğretmen ve öğrenciler, Kara'nın ailesi ile mahalle halkının katıldığı, kahvaltı ile başlayan Ömür’le Bir Gün programı, neşeli anlara sahne oldu. Öğrenciler hazırladıkları skeçleri sahnelerken, okul korosu da şarkıları Ömür Kara için söyledi. İçinde ömür geçen Türk şiirinin en güzel dizeleri öğrenciler tarafından okundu. Etkinlikler karşısında mutluluğu gözlerinden okunan Ömür ablaları için öğrenciler, yazdıkları mektupları okudu. Ayrıca mahalle halkı, akrabaları ve annesinin Ömür’ü anlattıkları büyük emek verilerek hazırlanan videonun gösterimi yapıldı. Öğrenciler, kitap okuma sevgisi, birlikte iş yapma becerilerini geliştirme, sunum, çevrede olup bitenlere karşı duyarlı olma konularında bu proje sayesinde unutamayacakları bir deneyim yaşadı.

“ENGELLİLERE ACIMAYIN, ONLARA GÜLÜMSEYİN”

Programın sonunda duygularını paylaşan Kara, “Çok mutlu oldum, hiç beklemediğim bir etkinlikti. Özellikle Gönüller Bir Olsun projesi kapsamında olması, çocuklarımıza örnek olması açısından çok güzeldi. Büyük bir sürpriz oldu benim için. Bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Engellilik konusunda çocuklarımıza örnek olması açısından bir şeyler söylemek istiyorum. İnsanlar engellilere acımasınlar. Geçerken gülümseyip bir selam versinler. Acıyan gözlerle bakmasınlar. Engelli, sağlam diye ayrıma da gerek yok zaten. Hepimiz insanız. Yürüyememek bir engel değildir. Yeter ki beynimizde, gönlümüzde engel olmasın. Sevgimiz bitmesin. Ben hep kendi adıma hep sevgi dolu olmayı, bu gözlerle bakmayı başardım” dedi.

KİTAP SEVGİSİNİ ANLATTI

Mahallesinde herkesin bir kitap kurdu olarak tanımladığı Ömür Kara, bu özelliği ve hayat enerjisi ile öğrencilere örnek oldu. 1,5 yılda 150 kitap okuyan Kara, programın sonunda yaptığı konuşmada, “1,5 senedir düzenli bir okuma içerisindeyim. Kitap okuma grupları sayesinde kitap okuma alışkanlığı edindim. Yöneticisi olduğum gruplarda bulunanlarla karşılıklı olarak kitap alışverişi yapıyoruz. Beraber kitap okuyup, fikirlerimizi söylüyoruz. Ben ilk okumaya başlayanlara kısa okuma süreleri ile başlamalarını öneriyorum. Birkaç gün yapınca okumadığınızda bu kez kendinizde bir eksiklik hissediyorsunuz. Suçlu hissediyorsunuz. Tarihi roman, roman, kişisel gelişim kitapları okuyorum. Hiçbir zaman yaşama sevincimi ve sevgimi kaybetmedim doğaya ve insanlara karşı. En son kitaplarla olan dostluğum beni hayata daha çok bağladı. Kitaplar bana daha çok huzur veriyor. Huzur buluyorum ve seviyorum kitap okumayı. Telefon ve tablet çocuklarımızın vazgeçemediği şeyler. Aile üyeleri önce kendileri bırakmalı. Kitap okumaya hep birlikte örnek olmalıyız” dedi.

“BU PROJE ÇOK ŞEY KAZANDIRDI”

Gönüller Bir Olsun projesi kapsamında farklı bir etkinlik yapmak istediklerini ifade eden Okul Müdürü Nail Keçelioğlu, “Farkındalık yaratmak, engellilere engelli gözüyle değil de insan gözüyle bakabilmek. Esas amacımız buydu. Öğrencilerimiz için bir birikim bu. Ön yargıyı yıkmak anlamında bir proje hazırladık. Projede 12 öğretmenimiz ve 50 öğrenci ramazan ayı sıcak soğuk demeden sahada aktif görev aldı. Ömür Hanım bizlere hayat dersi veren bir cevherdi. Onu öğrencilerimizle tanıştırdık. Onunla bir gün geçirip onun hayata bakış açısından yararlandık. Kitap okuma sevgisini, hayat enerjisini yakından gördük. Bizler çok mutlu olduk. Öğrencilerimiz çok faydalı oldu. Kendisine etkinliğimize değer kattığı için teşekkür ediyoruz” dedi. Ömür Kara’ya projeye katkılarında dolayı dolayı kitap hediye edilirken, Kara da bir gün sonra okula giderek etkinlikte emeği geçen öğretmen ve öğrencilere çiçek takdim edip teşekkür etti.

14 Haziran 2019 - Gündem

Muhabir Özgür Dedeoluk


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?