“Kuyucak’ta gönül belediyeciliği kazandı”

Aydın’ın Kuyucak ilçesinde 2014 seçimlerinde başkanlık koltuğuna oturan AK Partili Metin Ertürk, 31 Mart’ta Cumhur İttifakı’nın adayı olarak girdiği seçimden de zaferle ayrıldı. Büyük bir oy farkıyla yeniden başkanlığa seçilen Ertürk, sevecen, hoşgörülü, merhametli, adil ve şefkatli tavrıyla Kuyucak halkının gönlünde taht kurdu. Görev süresi içerisinde hayata geçirdiği projelerle vatandaşların takdirini kazanan Ertürk, kazandırdığı projelerle K

Haber albümü için resme tıklayın

Başarılı bir başkanlık dönemiyle ‘Gönül Belediyeciliği’nin Kuyucak’ta devam etmesini sağlayan Ertürk, yeni dönemdeki projeleriyle ilgili Ses Gazetesi Muhabiri Mehmet Kavas’a önemli açıklamalarda bulundu.

M.K:

Kuyucak’a Türkiye’de eşi benzeri görülmemiş bir pazar yeri yaptınız. Bu proje ve TOKİ ile GES projeleriniz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

M.E:

Görev süremiz içerisinde birçok alanda önemli projeleri hayat geçirdik. Kuyucak’ın ihtiyacı olan kapalı pazar yerini inşa ettik. 19 bin metrekare alana sahip kapalı pazar yerimiz üç kattan oluşuyor. Pazar yerinde 200 araçlık otopark alanı, züccaciye, hırdavat ve konfeksiyon alanı, sebze, meyve, et, süt ve süt ürünleri satış alanı, merkezi ısıtmalı ve soğutmalı 700 kişilik düğün salonumuz ve 35 adet dükkan bulunuyor. Asansör ve yürüyen merdivenlerin de içinde bulunduğu kapalı pazar yerimiz engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza da uygun inşa edilerek, kışın soğuk ve yağmurlu günlerde hijyenik ve konforlu bir ortamda pazar alışverişlerini yapabilecekleri modern pazar yerini ilçemize kazandırdık. Türkiye’de eşi bulunmayan bir pazar yerini ilçemize kazandırdığımız için mutluyuz. Kuyucak’ı TOKİ ile buluşturduk. Bu anlamda 90 metrekarelik 2+1 konut tipli 120 daire, 120 metrekarelik 3+1 konut tipli 60 daire, iki adet çocuk parkı, 8 engelli olmak üzere 104 araçlık otoparkı kapsayan 9 bloktan oluşuyor. Geçen yıl Ekim ayında hak sahiplerine anahtar teslimi yaptık. İlçemize hayırlı olsun. Ayrıca Kurtuluş Mahallemizde 229 bin 586 metrekarelik arazinin 30 bin metrekarelik kısmı kullanılarak 1 MW’lık Güneş Enerji Santrali kurulup enerji üretimine başladık. Panel sayısı 3 bin 740 olan tesisimizden yıllık ortalama 1 milyon 200 bin gelir sağlıyoruz.

M.K:

Gençlere büyük önem veren bir başkansınız. Bu anlamda Kuyucak’ta gençlere yönelik hangi projeleri hayata geçirdiniz?

M.E:

Gençlerimize yönelik önemli projeler yaptık. Bunlardan ilki Kuyucak Gençlik Merkezi projesi. Kuyucak Gençlik Merkezi sosyal tesisleri yüzme havuzu projemiz ile gençlerimizin halkımızın ve öğrencilerimizin daha keyifli vakit geçirmelerini amaçladık. Bu iki katlı tesisimizi, toplam 23 bin 143 metrekare alan üzerine yaptık. Yarı olimpik yüzme havuzu, basketbol, voleybol, tenis kortu, halı saha ve yürüyüş yolu ile gençlerimize her türlü aktivitelere katılabilecekleri bir sosyal tesis oluşturarak onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmayı hedefledik. Gençlik Merkezi içinde çocuk kütüphanesi, çeşitli kursların verildiği derslikler, sergi alanı ve kafeteryası bulunuyor.

M.K:

Kuyucak’ta atıl durumunda olan bir alanı peyzaj çalışmanızla bir yaşam alanına dönüştürdünüz. Bu projenizin yapılış sürecinden bahsedebilir misiniz? Benzer bir çalışmayla ilçeye kazandırdığınız Mesire Alanı projeniz hakkında da bilgi verir misiniz?

M.E:

Biz göreve geldiğimizde Kargılıdere alanı atıl durumdaydı. Kötü görüntüsüyle vatandaşlarımızın sağlığını tehdit eder durumdaydı. Biz bu bölgeyi değiştirmek için hemen çalışmalara başladık. Kargılıdere Peyzaj ve Rekreasyon Alanı için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Aydın 21. Bölge Müdürlüğü tarafından ihalesi yapıldı. Meslek Yüksekokulu yanından başlayan Kargılıdere Peyzaj ve Rekreasyon Alanı, iki bin 200 metre uzunluğunda ve yaklaşık 50 bin metrekare alana sahip. Projemiz 6 etaptan oluşmakta olup dördüncü etapta çalışmalar devam ediyor. İçerisinde 20 adet kamelya, 5 adet çocuk oyun grubu bulunuyor. İkincisi olan Evlidağ Mesire Alanı'nı, halkımızın daha güvenli ve temiz bir ortamda vakit geçirebilmeleri için düzenledik. Çocuk oyun parkı ile yan yana olan baz istasyonu kaldırılıp, yeşil alanlar oluşturuldu. İçerisinde çocuk oyun grubu, süs havuzu, piknik alanları bulunuyor.

M.K:

Yeni dönemdeki projeler neler? İlk olarak hangi projeyi Kuyucak’a kazandırmayı hedefliyorsunuz? 

M.E:

İlk olarak Millet Kıraathanesi ve Osmanlı Çeşmesi’ni önümüzdeki günlerde ilçemize kazandıracağız. Bu iki proje için çalışmalarda sona geldik. Yaklaşık 8 dönüm arazi içerisinde 300 metrekare kapalı alana sahip millet kıraathanesi, Osmanlı ve modern Türk mimarisiyle sentezlenerek yapıldı. Kuyucaklı vatandaşlarımız millet kıraathanesi ve bahçesinde çaylarını kahvelerini içerek hoşça vakit geçirecek. Yaklaşık 300 bin liraya mal olan millet kıraathanesi ve Osmanlı çeşmesi tüm Türkiye örnek olacak. Cumba balkonlu evlerden esinlenerek inşa ettiğimiz Millet Kıraathanesi, herkesin gönül rahatlığı ile gelip oturmak isteyeceği sosyal, kültürel amaçlı kullanılacak örnek bir tesis olacak. Kuyucak halkının daha refah daha mutlu daha güzel bir kent dokusu içinde yaşam sürmesi için canla başla çalışıyoruz. Kuyucak, Türkiye’de örnek gösterilecek şirin bir ilçe olma yolunda hızla ilerliyor. Kuyucak’ın çehresini değiştiren 2,5 kilometre uzunluğundaki ilçe merkezinden geçen Kargılıdere ıslah projesi, ardından Rekreasyon çalışmalarından sonra yapımına başlanan Millet Kıraathanesi ve Osmanlı Çeşmesi kentin dokusuna estetik kattı. Kuyucak’a hayırlı olmasını diliyorum.

M.K:

Kuyucak’a üniversite getirmek için ortaya koyduğunuz çabayı takdirle izliyoruz. Üniversite için çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

M.E:

İlçemizde meslek yüksekokulu var ancak biz fakülte getirmek için çaba harcıyoruz. Kuyucak’a açacağımız bir fakülte her alanda ilçemize büyük katkı sağlayacak. Fakülte özellikle ekonomi alanında ilçemize adeta can suyu olacak. Öğrenci kardeşlerimizin ilçemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız. Onların mutlu bir şekilde eğitim hayatlarına devam edebilmeleri için Kuyucak Belediyesi olarak üzerimize düşen sorumluluk neyse onu eksiksiz yerine getireceğiz. Fakülte ile ilçemizi eğitim yuvası haline getirmiş olacağız.
 

M.K:

Görev süreniz içerisinde hayata geçirdiğiniz projelerinizle Kuyucak’ı her alanda marka ilçe haline getirdiniz. Bu örnek hizmetlerinizden dolayı büyük bir üstünlükle Kuyucak halkının teveccühleriyle yeniden başkan seçildiniz. Kuyucak halkına bir mesajınız var mı? 

M.E:

Ben Kuyucak halkına hizmet etmek için göreve talip oldum. Bu anlamda seçildiğim ilk günden itibaren 7 gün 24 saat mesaimi Kuyucak halkının refah ve huzuru için harcadım. Kuyucak halkından aldığım güçle sadece Aydın’a değil, tüm Türkiye’ye örnek olacak projeleri ilçemizde hayata geçirdik. Yeni dönemde de yine örnek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. Kuyucak’ı her alanda marka şehir olma yolunda ilerleyecek. Yaşanabilir bir Kuyucak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ben belediye başkanı olduktan sonra tüm Kuyucak’ın başkanı olarak çalıştım ve çalışmaya devam edeceğim. Bana oy veren, vermeyen herkesin başkanı olarak hizmet etmeyi sürdüreceğim. Kuyucak’ı vatandaşlarımızla birlikte ortak akılla yöneteceğiz. Yeni dönemde de Kuyucak halkının menfaatleri doğrultusunda projeleri hayata geçireceğiz. Seçimlerde gösterdikleri destekten dolayı tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederim. Onlara layık olmak için çalışacağım.  

09 Mayıs 2019 - Gündem

Muhabir Mehmet Kavas


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?