Aydın turizmi için 'birliktelik' kararı

Aydın İl Turizm Koordinasyon Toplantısı, Vali Yavuz Selim Köşger’in başkanlığında Kuşadası’nda gerçekleştirildi. Toplantıda, Aydın turizminin geliştirilmesi için tüm kurum ve kuruluşların birlikte hareket etmesi gerektiği vurgusu yapıldı.

Enver Önder
Enver Önder Tüm Haberleri
Aydın turizmi için 'birliktelik' kararı
Aydın turizmi için 'birliktelik' kararı
+6
Video için play'e tıklayın

Bir otelin toplantı salonunda düzenlenen toplantıya, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in yanı sıra, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Osman Selçuk Aldemir, Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Evrim Karakoz, Kuşadası, Didim, Söke, Nazilli kaymakamları, belediye başkanları, emniyet müdürleri, jandarma komutanları, il ve ilçe turizm müdürleri, Kuşadası Ticaret Odası (KUTO), KODER yöneticileri, TÜRSAB Kuşadası BTK Başkanı Eda Yurtcan ve üyeleri ile turizm paydaşları katıldı.

"AYDIN’I ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GETİRMEK GEREKİR"

TÜRSAB Kuşadası BTK tarafından organize edilen toplantıda konuşan Yurtcan, 1618 sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu'nun yürütülmesi, yönetmenlikler ile ilgili uygulamada karşılaşılan sorunlar ve yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için bilgilendirme toplantısı düzenlendiğini kaydetti. Bunun yanı sıra bölge turizmi, destinasyon tanıtımı ile ilgili bu toplantının düzenlenmesini Vali Köşger’den istediklerini aktardı. Yurtcan, bilgilendirme yaparken, yerel yönetimler ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden destek istediklerini ifade etti.

SEKTÖRÜN SIKINTILARI ANLATILDI

BTK Yönetim Kurulu Üyesi Peninsula Tour Genel Müdürü Fahrettin Çiçek de sektörün sıkıntılarından bahsetti. Çiçek, ürün yelpazesinin genişletilmesi ve Aydın’ı çekim merkezi yapmak için çalıştıklarını, yeni pazar arayışları içinde Çin’in iyi bir pazar olduğunu anlattı. Turizm paydaşları ile birlikte koordineli çalışarak kültür turizm başta olmak üzere yeni sunumlar gerektiğini ifade etti. "

12 AY TURİZM HEDEFLENMELİ"

Aydın Valisi Köşger, yaşanan sıkıntıları çözmek için KODER, TÜRSAB, ATRO, İl Turizm Müdürlüğü ve yerel yönetimlerin bir araya gelerek sıkıntılara ortak çözüm bulunmasını istedi. Turizmin hareketli olan yerlerinde özellikle altyapı sorunun önemli bir sorun olduğunu belirterek yaşadığı, gözlemlediği sıkıntıları dile getirdi. Köşger, Valilik olarak destek verileceğini ancak yetki alanları içerisinde mevzuata aykırı hiçbir işe izin verilmeyeceğini belirtti. Vali Köşger, alternatif turizm kollarına yönelmek gerektiğini, turizmi 12 aya yaymak için çaba gösterilmesini beklediğini sözlerine ekledi.

"KUŞADASI’NI HAK ETTİĞİ YERE GETİRECEĞİZ"

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, kısa bir süre önce göreve gelmelerine rağmen Kuşadası’nda turizme ivme kazandırmak için Aydın Büyükşehir Belediyesi ile koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürdüklerini, sahillerde her türlü olumsuzluğa önlem almaya çalıştıklarını ve turizme işlerlilik kazandırmak için özel işletmeleri teşvik etmeye çalıştıklarını anlattı. Günel, Vali Köşger’den Kuşadası’nın göz bebeği Güzelçamlı Milli Park'taki işletmelerin tekrar belediyeye tahsisi için destek beklediklerini söyledi. Günel, yetki alanı içerisinde olmamasına rağmen turizm ve Kuşadası için Milli Park içinde temizlik işlerini belediye olarak yürüttüklerini anlattı.

ORTAK PROJELER GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Turizm paydaşları da işletmelerde üniversite öğrencilerinden daha çok faydalanmak istediklerini aktararak bu konuda rektörlük ile birlikte ortak proje geliştirmek gerekliliği üzerinde durdular. Turizmin süreklilik kazanabilmesi, fikirlerin yürütülmesi için ortak toplantıların arttırılması gerektiğini söylediler. Belediye başkanları da ilçelerindeki turizme kazandırılacak yerler konusunda destek isteyip ortak proje geliştirmenin önemli olduğunu ifade ettiler. Toplantıda karşılıklı fikir alışverişinin yararlı geçtiği vurgulanırken, Eylül veya Ekim ayında Didim’de toplanılması olumlu bulundu. Kurumlar arasında yaşanan sıkıntıların giderilmesi için ayrıca kendi aralarında toplantılar yapılması gündeme alındı.

Haber Videosu

12 Haziran 2019 - Gündem

Muhabir Enver Önder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?