NDH’de 'el hijyeni' etkinliği

NDH’de 'el hijyeni' etkinliği
Nazilli Devlet Hastanesi (NDH) Enfeksiyon Kontrol Komitesi tarafından ‘Temiz Eller Hayat Kurtarır Projesi’ kapsamında bir etkinlik düzenlendi.

Nazilli Devlet Hastanesi personel yemekhanesi önünde Enfeksiyon Kontrol Komitesi tarafından ‘Temiz Eller Hayat Kurtarır Projesi’ kapsamında bir etkinlik gerçekleştirildi. Açılan stant önünde el hijyeni konularında hastane çalışanlarına bilgilendirmelerde bulunuldu. Proje kapsamında tüm hastane çalışanlarına stant önünde el dezenfektanı ve el sabunları dağıtıldı.  

“ELLERİMİZİ MUTLAKA SU VE SABUNLA YIKAMALIYIZ”

Günlük yaşamda en fazla kirlenen organların başında ellerin geldiğini ifade eden, Başhekim Uzm. Dr. Şafak Çalışkan, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2005 yılından beri sürdürdüğü ‘ellerini yıka, hayat kurtar’ sloganıyla, el hijyeni konusunda özellikle sağlık çalışanlarının bilgi ve farkındalık düzeyini artırmayı, el hijyeni uyumunu istenen düzeye getirmeyi, dolayısıyla hastane enfeksiyonlarını engellemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda da ekiplerimiz ‘Temiz Eller Hayat Kurtarır’ projesini hayata geçirmişlerdir. Günlük yaşamda en fazla kirlenen organların başında ellerimiz gelmektedir. Bu nedenle sadece hastanelerde değil, günlük yaşamda da el hijyenine dikkat edilmesi, enfeksiyon hastalıklarının birçoğunu engeller. Ellerimizde görünür bir kirlilik varsa veya kan ve vücut sıvıları ile temastan sonra ellerimizi mutlaka su ve sabunla yıkamalıyız. Hastanemizde bir farkındalık yaratmak için Enfeksiyon Kontrol ekiplerimiz hastane personellerimize uyarıcı bilgilendirmelerde bulunarak, açmış olduğumuz stantta özel olarak hazırlanmış el dezenfektanı ve sabun dağıtarak uyarılarda bulunarak bir farkındalık yaratmışlardır” dedi.

Kaynak:Timuçin Kılıç

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.