Aydın Barosu, Valiliğe dava açtı

Aydın Barosu, Valiliğe dava açtı
Aydın Valiliği’nin Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında gösteri, yürüyüş, toplantı gibi etkinlikleri 30 gün süreyle yasaklamasının ardından Aydın Baro Başkanlığı, kararın iptali için mahkemeye başvurdu.

Aydın Barosu, Aydın Valiliği’nin söz konusu yasaklama kararının yasaya ve hukuka aykırı olduğu düşüncesiyle, Aydın İdare Mahkemesi'nde işlemin öncelikle yürütmesinin durdurulması ve akabinde iptali istemiyle dava açtı.

"AYDIN HALKINI RENCİDE EDİCİ"

Aydın Baro Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Dava dilekçemizde vurgulamış olduğumuz üzere, söz konusu yasaklama kararının yasal dayanağı, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'nın 17. maddesindeki, ‘Bölge Valisi, vali veya kaymakam, milli güvenlik, kamu düzeni suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla belirli bir toplantıyı bir ayı geçmemek üzere erteleyebilir veya suç işleneceğine dair açık ve yakın tehlike mevcut olması halinde yasaklayabilir’ şeklindeki hükümdür. Aydın Valiliğinin, 1 ay süresince belirli bir toplantıyı değil de, tüm toplantıları yasaklama kararı aldığı dikkate alındığında, bu idari işlemin 2911 sayılı yasanın 17. maddesinin açık hükmüne aykırı olduğu iddiasıyla söz konusu davayı açmış bulunuyoruz. Öte yandan, Aydın ilimizde huzur ve güvenliğin hakim olduğu, şiddet içeren, kamu düzenini bozucu nitelikte eylemlerin görülmediği de dikkate alındığında, söz konusu yasaklama kararının demokratik hakların kullanılmasının yasaklanmasının yanı sıra, aynı zamanda Aydın halkını rencide etmesi nedeniyle de isabetli olmadığını ifade ederek kamuoyuna saygılarımızla duyururuz” ifadeleri kullanıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.