Arabuluculuk işçi ve işverene umut oldu

Arabuluculuk işçi ve işverene umut oldu
Aydın’da Arabuluculuk Sistemi sayesinde 1,5 yılda 270 işçi ve işveren başvurusunda yüzde 80’lik bir anlaşma sağlanırken, 216 başvuru dava açılmadan sonuca bağlandı.

Taraflar arasında hukuki uyuşmazlığın mahkemeye başvurmadan çözüme kavuşturulması için Adalet Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Arabuluculuk Sistemi’, Aydın’da işçi ve işverenlere umut oldu. 
  2016 yılının Ağustos ayında kentte uygulanmaya başlayan sistem ile bugüne kadar 270 işçi ve işveren başvurusu alındı. Bu başvurulardan yüzde 80’lik anlaşma sağlandı. Söz konusu başvurulardan 216’sı dava açılmadan sonuca bağlanarak işçi ve işveren hem dostane ilişkilerini korudu, hem de uyuşmazlıkları kısa sürede çözüme kavuşmuş oldu.
  Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı bünyesinde Aydın Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Başkanı Erhan Yıldırım başkanlığında Komisyon Yazı İşleri Müdürü Serpil Eren denetiminde faaliyetini sürdüren Aydın Arabuluculuk Bürosu ile Aydın Gazeteciler Cemiyeti (AGC), ‘Dava Şartı Olan Arabuluculuk Yasası’ adlı program düzenledi. 
  Programa Yazı İşleri Müdürü Serpil Eren, Arabuluculuk Bürosu Merkez Görevlisi Ayşegül Dişçi, Arabulucular Cihan Şahin, Buket Saran, Mustafa Nuri Yılmaz, AGC Başkanı Semra Şener katıldı. Arabuluculuk Merkezi’nin olabildiğince geniş kitlelere yayılması ve vatandaşın bundan faydalanmasını hedeflediklerini kaydeden Yazı İşleri Müdürü Eren, bu hedeflediklerine büyük ölçüde ulaştıklarını ve çalışmaların devam ettiğini söyledi.    

300 BAŞVURU

Çalışmalar hakkında bilgi veren Aydın Adliyesi Arabuluculuk Bürosu Merkez Görevlisi Ayşegül Dişçi, “Ağustos 2016’da uygulanmaya başlayan Arabuluculuk Sistemi ile bugüne kadar çeşitli konularda 300 başvuru yapıldı. Bu başvuru sayısının 270’i işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıkları içeriyor. Arabuluculuk sistemi sayesinde bu başvurulardan 216’sı anlaşma ile sonuçlandı. Üç, dört yıl sürecek olan uyuşmazlıkları bir haftada çözen işçi ve işveren, arabuluculuk sayesinde dostluklarına da devam etmiş oldu” dedi. 
  Ayrıca toplantıda Arabulucu Cihan Şahin, Buket Saran ve Mustafa Nuri Yılmaz, Arabuluculuk Sistemi hakkında bilgiler verdi.

Kaynak:Mehmet Kavas

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.