Yunan mezalimi unutulur mu ?

Yunan mezalimi unutulur mu ?
Aydın tam 95 yıl önce Yunan mezaliminden kurtuldu. 27 Mayıs 1919’da başlayan vahşet, 7 Eylül 1922’de son buldu. Yaklaşık 40 ay süren vahşette kaç kişinin şehit edildiği ise muamma.

Devlet arşivlerine göre sadece Germencik’te isimleri tespit edilebilen bin 800 genç katledilmiş. Aydın genelinde ise 11 bin 500 ev, 50 cami, 160 okul, 130 zeytinyağı ve pamuk fabrikası, 400 esnaf dükkanı, 20 resmi bina ateşe verilmiş. Irzına geçilen kadın ve genç kızların sayısı ise bilinmiyor. Müslüman ahalinin elinde para, hayvan, un ne varsa yerli Rumlar öncülüğünde tek tek toplanıyor. Aydın’dan 40 ay boyunca kara dumanlar yükseliyor. 
  Önce halka, "Silahını teslim edene dokunmayacağız" beyanatları dağıtılıyor, mahallelerdeki sular kesiliyor ve evler ateşe veriliyor. Alevlerden kaçan Müslüman halk Yunan müfrezelerinin süngüleri ile can veriyor. Yüksek yerlere yerleştirilen makineliler ise ekin biçer gibi önüne geleni indiriyor. 
  Hayatında ağzına içki koymayan binlerce kişi yerli Rumların meyhanelerine borçlandırılıp bu borçlarını ödemeyenler kurşuna diziliyor. Daha bunun gibi akla hayale gelmeyen sebeplerle onlarca can bedeninden ayrılıyor. Katliam için efeleri saklamak ve onlara yardım etmek en geçerli sebep. Karatepe’de, Kanlıbahçe'de ve birçok yerde camilere doldurulan masum halk cayır cayır yakıldı.
  Mezalim başlamadan önce Yukarı Nazilli’de 4 bin, Aşağı Nazilli’de ise bin 500 ev bulunmakta idi. Nazilli’deki toplam evlerin yarısı yakılıp yıkılmış, evvelce Yukarı Nazilli’de 12 bin, Aşağı’da ise 5 bin nüfus varken mezalim bittiğinde buralarda ancak 3 bin kişi kalmıştı. Nazilli civarındaki bütün incir bahçeleri ateşe verilmiş ve savaş sonunda 300 kişinin cesedi bahçelerdeki kuyulardan çıkarılmıştı.
  1917 nüfus sayımına göre Aydın’da 239 bin 540 Türk, 32 bin 738 Rum, 4 bin 214 Musevi, 945 Ermeni ve 194 kişi de çeşitli milletlere ait insan vardı. Toplam nüfusu 277 bin 621 kadardı. Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk defa 28 Ekim 1927 yılında yapılan sayımda ise Aydın’ın nüfusu 212 Bin 541 olarak tespit edildi.

Kaynak:Durmuş Ali Kılınç

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.