Toplu balık ölümleri, çevrecileri ayağa kaldırdı

Toplu balık ölümleri, çevrecileri ayağa kaldırdı
Söke’de Büyük Menderes Nehri tahliye kanalında yaşanan toplu balık ölümlerinin ardından çevreciler eylem yaptı. Konunun takipçisi olduklarına dikkat çeken çevreciler, yetkilileri kirliliğin giderilmesi için göreve davet etti.

Aydın, Söke, Kuşadası, Didim ve Muğla’da faaliyet gösteren çevreci sivil toplum kuruluşları, balık ölümlerinin yaşandığı tahliye kanalı yanında eylem yaptı. Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), TEMA ile EKODOSD'un da aralarında bulunduğu çevreci sivil toplum kuruluşlarına, CHP ve İYİ Parti ilçe teşkilatları da destek verdi.   

"KİRLİLİK DÖRDÜNCÜ SEVİYEYE ULAŞMIŞTIR" 

Eylem sırasında katılımcılar adına açıklamayı AYÇEP Genel Sekreteri Gönül Yücel Hastaoğlu yaptı. Hastaoğlu, “Sanayi atıkları, zirai ilaçlar ve evsel atıklarla kirletilen Menderes Nehri ve tahliye kanalının sorunlarının havza boyunca değerlendirilmesi gerekir. Çevre Kanunu hükümleri gereğince evsel ve endüstriyel atık su üreten faaliyetler denetlenmeli, arıtma tesisi kurma yükümlülüğü bulunan endüstriyel tesislerde arıtma tesisleri kurulmalı, kurulu olanların artıma tesisleri çalışmalı, kirletenler hakkında gerekli uygulamalar yapılmalıdır. Türkiye’nin en uzun sekizinci nehri olan Büyük Menderes Nehri’nde kirlilik dördüncü seviyeye ulaşmıştır. Bütün yaşam alanlarımızı yağmalayan, tek dertleri kar etmek olan kapitalistler sözde temiz enerji diye RES, GES, JES uygulamalarıyla temiz doğamızı kirletmektedirler” ifadelerini kullandı. 
  Açıklamanın ardından eyleme katılan çevre platformları, Menderes Nehri'ndeki kirliliğin takipçisi olunması konusunda fikir birliğine vardı.  

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.