Karagöl, AGC'ye genç ekibiyle talip

Karagöl, AGC'ye genç ekibiyle talip
Ocak ayının 19’unda gerçekleştirilecek olan Aydın Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Genel Kurulu yönetimine adaylığını açıklayan Aydın Ses Gazetesi Yöneticisi Orhan Karagöl, gazeteci meslektaşlarıyla bir araya geldi. Mokka Kafe’de düzenlenen kahvaltılı toplantıda Karagöl, AGC yönetimine talip olduklarını belirterek, tüm gazeteciler ile birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Toplantıya Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (ABGC) Başkanı Cem Ulucan, Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen, gazete sahipleri ve birçok gazeteci katıldı. Yaklaşık 70 basın mensubunun katıldığı kahvaltıda AGC Başkan Adayı Orhan Karagöl, sık sık birlik ve beraberlik mesajları vererek, gazeteci meslektaşlarından gelecek hafta yapılacak genel kurulda destek istedi.

"SÖZ BİRLİĞİ YAPTIK"

Önümüzdeki hafta yapılacak olan AGC Genel Kurulu öncesinde yönetimi ile birlikte başkan adaylığını açıklayan Aydın Ses Gazetesi Yöneticisi Orhan Karagöl, söz birliği yaptığı gazeteci arkadaşlarıyla yönetime talip olduğunu ve gazeteciler adına güzel işlere imza atacaklarına inandığını belirtti. Karagöl yaptığı açıklamada, “Bir süre önce Aydın Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan birkaç arkadaşımla bir araya gelip, şu anki yönetimi eleştirmek adına değil ama daha iyisini yapma adına bir söz birliği yaptık. O günden beri de Aydın Gazeteciler Cemiyeti üyelerine tüm arkadaşlarımızla beraber kendimizi anlatıp, daha güzel işler yapmak adına aday olduğumuzu belirttik. Oluşturmuş olduğumuz bir yönetim kurulu var. Önümüzdeki hafta yapılacak genel kurulumuzda arkadaşlarımızla beraber yönetime hayırlısıyla talibiz. Aydın Gazeteciler Cemiyeti’nde iki dönem görev yaptım. Her zaman birlik ve beraberlik adına neler yapabiliriz diye bunu savunduk. Gazete ve gazeteciler adına hangi güzel işlere imza atabiliriz diye bu düşünceyi paylaşan arkadaşlarla yola çıkma kararı aldık. Hepinizin desteğini bekliyoruz. Günümüz şartlarında hem gazeteler, hem de gazeteciler adeta can çekişiyor. Hiçbirimizin durumu iyi değil. Öncelikle bunun farkında olmak lazım. Toz pembe bir hayal kurmanın bir anlamı yok" ifadelerini kullandı.

"KENDİ PROBLEMLERİMİZDEN BAHSETMELİYDİK"

"En yakın örneği olarak geçtiğimiz günlerdeki Valilik kahvaltısında, gazetecilik adına tek kelime edilmemesi, iki buçuk saat boyunca başka konuların konuşulması açıkçası herkesi olduğu gibi beni de rahatsız etti" diyen Karagöl, şunları kaydetti: "Aynı hassasiyetle, Aydın’da işsizlik de problem jeotermal de problem, tarım da problem. Bunların yanında en azından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde o gün biz kendi problemlerimizden bahsetmeliydik. Herkesin güvendiği bir yer var ama, biz gazeteciler güveneceği hiçbir şey yok. İsimler değişir, cemiyetler değişir ama ortak paydamız birdir. Yani gerçeği halka duyurmak. Şimdilik benim konuşacaklarım bu kadar. Tek istediğim önümüzdeki hafta yapılacak olan genel kurulda sizlerin desteğinizi görmek. Önümüzdeki hafta genel kurulda söz aldığımda yönetimimiz ile birlikte projelerimizden de bahsedeceğiz. Katılımlarınız için çok teşekkür ediyoruz.”  

KARAGÖL, YÖNETİM LİSTESİNİ AÇIKLADI

“Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan ve Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen ile birlikte burada zaten bir birlik mesajı verdiğimizi düşünüyorum. Yapmak istediğimiz her şey aynı. Burada hiçbir yabancı arkadaşımız yok. Projelerimizi açıkladığımızda arkadaşlarımızın heyecanlanacağını düşünüyorum” ifadelerini kullanan Karagöl, “Biz ipek böceği gibi kozamızı içimize örmüşüz. Denizli’de, Muğla’da neler yaşanıyor bilmiyoruz ki, yurt dışını görelim. Beraber yürüdüğümüz yönetim kurulu listemizdeki arkadaşlarımızı da tanıtmak istiyorum. Ben kendime değil genç, dinamik ve aktif olarak gazeteciliğini sürdüren arkadaşlarımıza güveniyorum. Gerçekleştirmek istediğimiz o kadar çok proje var ki, Valiliğinden tutun da, belediyeler ve kardeş cemiyet örgütlerimize kadar bunların hepsini ancak birlikte yapabiliriz. Ben burada kendi yönetimime güveniyorum. Aydın Gazeteciler Cemiyeti adını ve kurumsallığını daha yüksek seviyelere taşımak adına ve hem gazeteler için, hem de gazeteciler için ortak payda da güzel işler yapabilmek hedefimizdir. Yönetimimizde Aydın Ses Gazetesi’nden Kamil Kazankaya kardeşim, biz onu yönetimimiz içinde gençlerin sesi ve temsilcisi olarak görüyoruz. Hedef Gazetesi’nden Emrah Dinçer kardeşim, Güzelhisar Gazetesi’nden Melek Gürbüz arkadaşımız, Koçarlı Haber’den Şener Alevci kardeşimiz, Anadolu Ajansı’ndan Ferdi Uzun kardeşimiz, İhlas Haber Ajansı’ndan Mehmet Barlas kardeşimiz, Efeler Gazetesi’nden Semih Başkar kardeşimiz ve Nazilli Havadis Gazetesi’nden Mehmet Ali Cintosun. Aramızda olmayan iki arkadaşımız daha var, onları da önümüzdeki hafta tekrar bir araya gelip sizlerle paylaşacağız. Ben bu yönetimi oluştururken çok zorlandım. Çünkü mesai diye bir kavramımız yok. Arkadaşlarımızın bazıları zor ikna ettim. Çünkü bu cemiyeti üst seviyelere taşımamız gerekiyor. Güzel işlere imza atmak için herkes günün yarısını, ya da yarım saat veya bir saat bu mesaiye harcayacak. Sorumluluktan kaçamazsınız. Çünkü bu sorumluluklardan kaçanlar yüzünden bu haldeyiz. Çok teşekkür ediyorum katılımlarılarınız için. Tüm camiamıza hayırlı uğurlu olsun" şeklinde konuştu.

“SIKINTIMIZ, BİRLİKTE HAREKET ETMEMİZE İZİN VERMEYENLERDEN KAYNAKLIDIR”

AGC Başkan Adayı Orhan Karagöl’den sonra söz alan Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan, kahvaltıya katılan gazetecilerin çoğunun her iki cemiyete de üye olduğunu söyleyerek, toplantının birlik ve beraberlik adına güzel bir gösterge olduğunu belirtti. Ulucan, “Burada bulunan 60-70 kişinin çoğu her iki cemiyetimize de üyedir. Bu zaten bizim bir olduğumuzu gösteriyor. Sıkıntımız birlikte hareket etmeye izin vermeyenlerden kaynaklıdır. İnşallah önümüzdeki günlerde belki fiilen birleşmeyi sağlayamasak da bir hareket edebiliriz. Yaklaşık 5-6 aydan beri seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte ortaya korsan gazeteciler çıkmasın diye mücadele ediyoruz. Mesleğimizin en büyük yaralarından bir tanesi de budur. Özellikle seçim döneminde ortaya çıkan gazeteler ve gazeteciler bu mesleğin en büyük sorunlarından bir tanesidir. Şunun bilinmesi gerekir ki, gazeteler yaşamazsa, gazeteciler yaşayamaz. O yüzden gazete sahipleri arkadaşlarımıza hep beraber destek olmak zorundayız. Onların para kazanması demek, daha çok gazeteciye istihdam sağlaması demektir. Ancak bu merdiven altı gazeteler, korsan gazeteciler siyasetçilerden de destek gören korsan gazeteciler bu pastayı bölmekte bu mesleğe zarar vermektedir. Buradan bir kez daha sesleniyorum, siyasetçiler lütfen bu kişileri meşrulaştırmasın” dedi.

“CEMİYETLER OLARAK ÖNEMLİ ADIMLAR ATACAĞIZ”

Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen, Orhan Karagöl ve yönetimine seçim sürecinde başarılar dileyerek, birlik ve beraberlik adına önemli adımların atılacağını belirtti. Özmen yaptığı açıklamada, “Aydındaki gazeteciler cemiyetlerinin birlikte olması gerektiğine inanlardan bir tanesiyim. Biz aynı birlikteliği 10 Ocak’taki gecede de yansıttık. Yaklaşık 40 kişi gelerek orada güzel bir görüntünün oluşmasını sağladık ki, ne kadar buna ihtiyaç olduğunu da göstermiş olduk. Öncelikle gazeteciler birlik olmalı ki gazeteler güçlensin. Cem Ulucan’ın da dediği gibi gazeteciler ve gazeteler muhtaç durumda değildir. Herkes Aydın’a bir hizmet verme yarışında. Bizim daha çok Aydın basınını nasıl güçlendirmemiz noktasına gitmemiz gerekiyor. Bunu da önümüzdeki günlerde inşallah, yerel basına sahip çık kampanyaları yapacağız. İnşallah Aydın’da reklam kültürünü daha da geliştirererek, bu kültürün korsan gazetecilerden oluşmadığını anlatarak gazetelerin, haber sitelerinin düzgün çalışan, yanında personel çalıştıran sitelerin doğru olduğunu anlatarak bu kültürün oluşmasını sağlayacağız. Gazeteci arkadaşlarımızın daha iyi imkanlara ulaşmasını sağlayacağız. Gazetecilik mesleğinin tekrar saygınlık noktasına getirilmesi adına çalışmalar yapıyoruz. Meslek odası oluşturulduğunda inşallah ekmeğini gazetecilikten kazanan nice günler görürüz” ifadelerini kullandı.

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.