Bayramda Koltuk krizi

Bayramda Koltuk krizi
Aydın’da 19 Mayıs töreninde protokolde yaşanan koltuk krizi Efeler Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Fatih Atay ile Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt arasında gerilime neden oldu. Efeler Belediye Başkanı Atay, protokolde kendisine ayrılan yere eşi Güneş Atay’ın oturmasına tepki göstererek töreni terk eden Bozkurt’a sert çıktı.

Adnan Menderes Stadyumu’nda gerçekleşen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerine protokol krizi damgasını vurdu. Stadyumdaki törene katılan Aydın Baro Başkanı Avukat Gökhan Bozkurt, protokol gereği Baro Başkanlığına ayrılan ve üzerinde Baro Başkanına ayrıldığı yazılı olan koltuğa oturması gerekirken, Efeler Belediye Başkanı CHP’li Fatih Atay tarafından eşinin oturtulması nedeniyle bir süre ayakta bekledi. Valilik görevlileri tarafından uyarılan ve koltuğun Baro Başkanı’na ayrıldığı hatırlatılmasına rağmen Başkan Atay, uyarıları dikkate almadı. Vali Yavuz Selim Köşger de durumdan haberdar edilirken tüm uyarılara rağmen Atay’ın eşi oturduğu koltuktan kalkmayınca Baro Başkanı Gökhan Bozkur, stadyumu terk etti.

ATAY’I KINADI 

Konuyla ilgili açıklama yapan Baro Başkanı Bozkurt, “Baromuzun saygınlığını göz önünde bulundurarak ve Milli Bayramımıza gölge düşürecek herhangi bir olaya mahal vermemek adına o anda Stadyumu terk ettim. Kendisi de Baromuza kayıtlı bir avukat olmasına rağmen, ne insani ne de devlet insanı nezaketine ve kurallarına uymayan, Atamız tarafından Cumhuriyetin emanet edildiği gençlerimize de son derece kötü bir örnek olan bu saygısız tutumu nedeniyle Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay'ı kınıyor, 23 Nisan törenlerinde de aynı tavrı gösterdiği öğrenilen bu kişinin devam ettiği anlaşılan tutumuna karşılık Aydın Valiliği'ni gerekli protokol tedbirlerini almaya davet ediyoruz” dedi.

'AYNI BAROYA KAYITLI OLMAKTAN ESEF DUYUYORUM'

Bozkurt’un tepkisine Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’dan cevap gecikmedi. Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt’un 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na katılma nezaketi göstermediğine dikkat çeken Atay,  Aydın Baro Başkanı’na karşı bu açıklamayı yapmak zorunda kaldığım için üzüntü duyduğumu ifade etti. Seçildiği günden bu yana gerçekleşen 2’nci resmi bayrama eşiyle birlikte katılan bir kamu görevlisi olmaktan gurur duyduğunu dile getiren Atay, “Emekli öğretmen olan 36 yıllık eşim resmi bayramda da beni yalnız bırakmamıştır. Ülkemizde her gün kadınlara yönelik şiddetin arttığı ortamda, bir örneği de 19 Mayıs törenlerinde protokolde yaşanmıştır.  Halkın seçtiği Belediye Başkanı ve eşiyle de törene katılan bir kişi olarak, eşimin oturduğu yerden kaldırılmasını nasıl içime sindirebilirim? Görevlilerden ilave bir koltuk getirmelerini istememe rağmen kendisi (baro başkanı) eşimin koltuktan kalkması için defalarca taciz etti. Bu da yetmiyormuş gibi görevlileri göndererek eşimi tacize davet etti. Bir koltuğa oturmak uğruna, bir kadını resmi törende herkesin içinde kaldırmayı nezaket zanneden ve sonra Aydın Baro Başkanlığı’nın sosyal medya hesabından bunları dile getirecek kadar gözünü koltuk hırsı bürümüş bir baro başkanıyla karşı karşıyayız.  Aynı konumda baro başkanı eşiyle birlikte oturuyor olsaydı, şu anda görevde olan belediye başkanı ve eski bir milletvekili olarak ‘siz eşinizle oturun, ben arka tarafta otururum’ derdim. Bir baronun saygınlığını oturulan koltuğun sırasıyla ölçülmeyeceğini çok iyi biliyoruz. Canı istediği bayrama gelip, canı istemediği bayrama gelmeyen bir baro başkanıyla aynı baroya kayıtlı olmaktan esef duyuyorum” diye konuştu.

Kaynak:Kazım Yörükce

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.