İlk leyleği gören, bir çuval unu kaptı

İlk leyleği gören, bir çuval unu kaptı
Aşağı Büyük Menderes Havzası’nda 2019 yılının ilk leyleği, 14 Şubat Sevgililer Günü akşamında Söke’ye bağlı Gölbent Mahallesine geldi. Diğer yıllara göre bu yıl çok erken gelmeye başlayan leyleklerle ilgili farkındalık yaratmak ve duyarlılığı teşvik etmek için Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) bu yıl da geleneği bozmadı.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, 'İlk leyleği görüp haber veren kişiye 1 çuval un' kampanyasının bu yıl da devam ettiğini kaydetti. Sürücü, bu çerçevede ilk leyleği gören Gölbent Mahallesinden Emine Yelmer’e bir çuval un hediye edeceklerini aktardı.

"HALKALAMA, GÖZLEMLEMEYE KATKI SAĞLADI"

Sürücü, Gölbent Mahallesine leyleğin Afrika’dan uzun bir yolculuktan sonra geldiğini dile getirdi. Leyleğin burada bir süre istirahat ettiğini, diğer yandan sulak alanlarda beslenmesini sağladığını kaydeden Sürücü, yuvasını da tamir etmeye başladığını söyledi. Sürücü, “Aşağı Büyük Menderes Havzası’ndaki köylerde yaptığımız izleme ve koruma çalışmalarında, leyleklerin Afrika’dan gelişlerinden çiftleşmelerine, kuluçkaya yatmalarına, yumurtadan yavrunun çıkışından uçuşuna kadar her safhayı gözleyerek kayıt altına almaktayız. Doğa Koruma ve Milli Parklar ve Ege Üniversitesi işbirliğiyle yapılan halkalama çalışmaları bu yıl da devam ettirilecek" ifadelerini kullandı. 
  Başkanı Sürücü ayrıca, 2004 yılından bu yana leylekleri izleme ve koruma çalışmaları yaptıklarını, 2010 yılından itibaren de İzmir Ege Üniversitesi işbirliğiyle Aşağı Büyük Menderes Havzası köylerinde leylek yavrularını halkaladıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.