Bozdoğan'a dev zeytin damızlık parseli

Bozdoğana bağlı Koyuncular Mahallesinde Atanur Fidancılık tarafından kurulan zeytin damızlık fidan tesisi, törenle açıldı.

Çamaltı mevkiinde Atanur Fidancılık Sahibi Taner Benedik tarafından 45 dekarlık alanda kurulan tesis, 14 çeşit ve yaklaşık bin 30 zeytinle Aydın ilinin en büyük damızlık parseli olma özeliğini taşıyor. Bu alanda yapılan dikimle ülke zeytinciliğine isminde doğruluk, daha kaliteli üretim ve daha iyi zeytin çeşidi noktasında hizmet edecek. Dikim törenine, Bozdoğan Tarım ve Orman Müdürü Soner Altun, Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Tohumculuk, Kontrol ve Sertifikasyon Biriminden Ziraat Mühendisleri Metin Akvural, Seval Avşar, Atiye Güneş, Benedik ailesi ile Atanur Fidancılık çalışanları katıldı.   

“BU GİBİ TESİSLERE ÜLKEMİZİN ÇOK İHTİYACI VAR”

Bozdoğan Tarım ve Orman Müdürü Soner Altun, törende yaptığı konuşmada, “Nitelikli zeytin fidanlarımız mevcut bahçelerimizdeki verimsiz ağaçlarla yer değiştirilerek, daha verimli, daha kaliteli ve yağ ve yağdaki aroması zengin olan çeşitlerle sabit tesislerdeki verimliliği artırmayı amaçlıyoruz. Bu gibi tesisler ülke zeytinciliği için teminattır. Bu tesislere biz gözümüz gibi bakmalı, korumalı ve doğru fidanların adına ve çeşidine doğru olan fidanları yetiştirerek üreticimize temin edip üreticimize sağlamamız lazım. Aksi halde nitelikli olmayan fidan üretimi yaparak bahçelerimize diktiğimiz zaman 15 yıl sonra ne diktiğimizi bilmediğimiz verimsiz ağaçlarla karşılaşabiliriz. Bu nedenle burada üretilecek her fidan ülke zeytinciliği için çok önemlidir. Bu gibi tesislere ülkemizin çok ihtiyacı var” dedi.

"İLİMİZİN EN BÜYÜK DAMIZLIK PARSELİDİR" 

Ziraat Mühendisi Metin Akvural ise, “Atanur Fidancılık tarafından düzenlenen damızlık parseli tür, sayı bakımından ilimizdeki en büyük damızlık parselidir. Yaklaşık bin 30 zeytin fidanı dikildi. Fidanlıklardan elde edilecek fideler sertifikalı üretiminde olarak kullanılacak. Firma bu damızlık üretim materyallerini ister kendi fidan üretiminde kullanarak, ister diğer fidancılara satarak ülkemizdeki sertifikalı fidan üretimine katkıda bulunabilecek” diye konuştu.

“BU BİZİM MUTLULUĞUMUZ” 

Taner Benedik de konuşmasında, "Yıllardır bu sektörde hizmet veriyoruz. Bu alandaki en büyük damızlık parselini yaptık. Biz yıllarca bu sektördeki tecrübemizi aktarıyoruz, vatandaşa zeytin fidanı diktiriyoruz. İsmine doğru üretim yapıyoruz. Fakat Tarım Bakanlığı uzun yıllar çalışması sonucu elde ettiği damızlıklardan ilk defa bu kadar büyük tesis kuruluyor. Dolayısıyla biz bu tesisi ülke zeytinciliğine, memleketimize kazandırmış olmaktan da büyük mutluluk duyuyoruz. Bu tesisimiz yaklaşık 45 dekar, 3 No'lu damızlık parsel olarak geçer. Burada toplamda Tarım Bakanlığından, Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsünden ve Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri’nde almış olduğumuz ağaçların toplamı bin 30 adettir. Zeytinleri dikmeye başladık. Ülke zeytinciliğine bu noktasında katkı yapabiliyorsak, isminde doğruluk, daha kaliteli üretim, daha iyi çeşit zeytin çeşidi noktasında hizmet edebiliyorsak bu bizim mutluluğumuz” ifadelerini kullandı.

Haber Videosu

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.