En merkezi konumunda olsa da ilçe halkı tarafından varlığı çok bilinmeyen müze şehrin geçmişine dair önemli izler barındırıyor. Onuncu yıl anıtının yanı sıra ilçenin kültür yapısını yansıtan envanterleri içeren müze gezenleri geçmişe götürüyor. Müzenin bir köşesinde Atatürk imzalı bir belge imzayı tanıyanların dikkatini çekerken Osmanlıca bu belgenin tercümesinin olmamasına anlam verilemiyor. Yaptığımız araştırmalar neticesinde çevirisini yaptırdığımız belgenin 1926 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından imzalanan bir İstiklal Savaşı madalyası belgesi olduğu ortaya çıktı. 97 yıllık bu belgenin müzeye konulmasına rağmen yıllardır çevirisinin yaptırılmaması şaşkınlık yarattı.
BELGENİN İÇERİĞİ
BELGENİN İÇERİĞİ Karacasulu tarihçi yazar İsa Özbilen'e çevirisini yaptırdığımız belgede, "Metni işbu vesika zahrında muharrer bulunan 66 numerolu kanun mucebince verilecek olan İSTİKLÂL MADALYASI VESİKASI. Numero 3680. Mücahede-i Millide âsâr-ı hâmâset ve fedâkaresinden dolayı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 22/2/1926 tarihinde vuku bulan üçüncü içtima‘ senesi elli dokuzuncu içtima‘nın birinci celsesinde zirde hüviyeti muharrer Fehmi Efendi'ye bir kıt’a kırmızı şeritli İstiklâl Madalyası verilmiştir. 20/3/926. Gazi M. Kemal. İmza. Mühür-Türkiye Cumhuriyeti Riyaseti. İstiklâl Madalyası alan zatın hüviyeti: Alaşehir’den şehid vekil Fehmi" ifadelerinin yer aldığı kaydedildi.Öte yandan, "Fehmi isminin altı çizilerek sonradan başka bir kalemle “Mehmed Fevzi” yazıldığı muhtemelen bunun belge sahipleri yazmış olabileceği belirtildi.