Kuşadası, Deniz Bank önünde toplanan Tüm Emeklilerin Sendikası Kuşadası ve Söke şubesi temsilcileri taleplerini belirttikleri açıklama bildirisini vatandaşlara dağıtarak, yanlarında getirdikleri dövizlerle mesaj verdi. Vatandaşlardan destek için imza da toplayan şube temsilcilerine Kuşadalıların ilgisi yoğun oldu.

Emekliler Talepleri Icin Ses Yukseltti 469832 7F250739782D818A6D0Bcafa06849C7F

25 MAYIS MİTİNGİ İÇİN ÇAĞRIMIZDIR

Tüm Emeklilerin Sendikası Söke Şube Başkanı Nuri İbiş, ‘Bugün, Kuşadası şubemiz ile birlikte, taleplerimizi dile getirmek üzere ortaklaşa bir stant açtık. 25 Mayıs’ta, Türkiye genelinde 8 bölgede mitingimiz olacak. Biz, İzmir Bölgesi olarak mitingde yerimizi alacağız. Emekliler, insan gibi yaşayacakları bir ücret talep etmektedirler. Sistemin getirdiği durum hepimizi zor durumda bırakmıştır. Geçim zorluğu içindeyiz. Bu durumdan kurtulabilmek için 20 bin liraya yaklaşan açlık sınırının ve 60 bin liraya yaklaşan yoksulluk sınırı içerisinde kıvranan emeklilerin , işsizlerin, asgari ücretlilerin, dul ve yetimin hak ve taleplerini dile getirmek adına bir miting düzenlemek istedik’ dedi.

“Adnan Menderes’i unutmasınlar” “Adnan Menderes’i unutmasınlar”

Emekliler Talepleri Icin Ses Yukseltti 469832 Cd1E7C93775F4Ee64D9Cd3A88F2A7Bbd

TALEPLERİMİZİ HAZIRLADIK

25 Mayıs tarihinde gerçekleşecek İzmir Bölge Mitingi için talep ve isteklerini hazırladıklarını anlatan Başkan İbiş, talep maddelerini şu şekilde açıkladı;
1-2008 Yılında yürürlüğe konulan yeni emeklilik yasası iptal edilsin
a.Bu kapsamda kazanca bağlı maaş güncelleme katsayısı yeniden düzenlenmelidir
b.Maaş belirleme oranı yenilenmeli ve üst taban sınırı kaldırılmalıdır
c. İntibak yasası çıkarılmalıdır
2-Memur emeklilerine verilen seyyanen ödeme bütün emeklilere verilmelidir ve en düşük emekli maaşı yeni işe girmiş en düşük memur maaşına eşitlenme- lidir. Prim günü eğitim ve diğer kriterler gözetilerek emekli maaşları kademelendirilmelidir.
3-Her türlü sağlık hizmeti ücretsiz olmalıdır. Sağlığa erişim kolay olmalıdır. 4-Bayram ikramiyeleri yılda 4 kez olmalı, ve asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir
5-Emekli sendikaları engellenmemeli ve tanınmalıdır. Bunun için uluslararası sözleşmeler esas alınmalı ve iç hukukta düzenleme yapılmalıdır.
 

Muhabir: Aylin Eser