Ak-Yeniköy Şehit Soner Turan İlk ve Ortaokulu’nda, 2022 Eylül ayında Didim’de kurulan ilk Robotik Kodlama atölyesinde faaliyetlerini sürdüren Robotik Kodlama takımı, TEKNOFEST’e başvurmuş oldukları 4 proje ile yarı final/PDR aşmasına geçme hakkı kazanmıştır.
Danışmanlığını Furkan EGE’nin yapmış olduğu takımlar, aylar süren yoğun çalışmalarının meyvesini başarıyla geçen 4 proje ile almaya başlamıştır. Aynı okulda eğitim gören öğrencilerle birlikte ayrıca Eğitimini Didim Amerikan Kültür Koleji’nde alan 4. Sınıf öğrencisi Sofya Teker’in de bulunduğu Robotik Kodlama Takımları; Akıllı Ulaşım Kategorisi’nde 1, İnsanlık Yararına Teknoloji Kategorisi’nde de 3 adet olmak üzere (henüz devam eden rapor itirazları harici) 4 proje ile direkt olarak üst aşamaya geçmiş bulunmaktadır. TEKNOFEST ekibi tarafından yapılacak inceleme neticesinde 10 projenin daha başarıyla üst aşamaya geçmesini uman ekip, çalışmalarını durmadan sürdürmeye devam ediyor.