Künkcü, mahallelerdeki bakkal, manav ve kasap gibi yerel esnafın, sokakların ve mahallelerin kalbi olduğunu vurgulayarak, onların ayakta kalmasının ekonominin canlılığını sürdürmesi ve sosyal dokunun korunması açısından büyük önem taşıdığını belirtti. Büyük alışveriş merkezleri yerine yerel esnaftan alışveriş yapmanın, hem kaliteli ürünler almayı hem de esnafa destek olmayı sağlayacağını ifade etti.
"Yerel esnafa yapılan her harcama, şehrimizin ekonomisine geri döner. Birlikte alışveriş yaptığımız, selamlaştığımız, hatırını sorduğumuz esnafımızın ayakta kalması, toplumsal dayanışmamızın da güçlenmesi demektir. Bölgemizdeki çarşı ve pazarlar, en büyük alışveriş merkezleridir" diyen Künkcü, vatandaşlara bayram alışverişlerinde yerel esnafı tercih etmeleri çağrısında bulundu. Çarşı ve pazarların sadece alışveriş yapılan yerler olmadığını, aynı zamanda sosyalleşme alanları olduğunu belirten Künkcü, bu mekanların kültürün ve geleneğin bir parçası olduğunu dile getirdi. Künkcü, "Bu Kurban Bayramı'nda gelin, alışverişlerimizi yerel esnaftan yaparak hem bayram coşkusunu yaşayalım hem de esnafımızın yüzünü güldürelim" ifadelerini kullandı.