Aydın’da tarihin ve ekosistemin korunması adına önemli çalışmalar yürüten Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD), ‘Çarşamba Söyleşileri’ne aralıksız devam ediyor. Bu çerçevede düzenlenen söyleşinin bu haftaki konusu ise “Orman Yangınları” oldu. Söyleşilerin bu haftaki konuğu ise Prof. Dr. Hüseyin Cahit Şat oldu. Şat, orman yangınları nedenleri, yangın öncesi koruma güvencelerinin sağlanması sayesinde, ormanların ve doğa koruma alanlarının sürdürülebilir koruma esasları konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

Aydem Duyurdu. Söke elektrik kesintisi 20 Temmuz Cumartesi 2024 Kesinti yapılacak mahallelerin tam listesi Aydem Duyurdu. Söke elektrik kesintisi 20 Temmuz Cumartesi 2024 Kesinti yapılacak mahallelerin tam listesi

Aydinda Orman Yanginlarina Dikkat Cekildi 273401905Cab79C6Fa528B977703Ddb4

Her hafta gerçekleştirilen söyleşilerin devam edeceğini ifade eden EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü; “Çarşamba Söyleşilerinde bu hafta Prof. Dr. Hüseyin Cahit Şat’ı konuk ettik. Bilindiği gibi son günlerde hem yakınımızda hem de ülkemizin birçok yerinde orman yangınlarının kötü sonuçlarıyla karşılaştık. Geçtiğimiz hafta Selçuk - Kuşadası arasında meydana gelen orman yangını nedeniyle hepimiz çok üzüldük. Orman yangınları nedenleri, yangın öncesi koruma güvencelerinin sağlanması sayesinde, ormanların ve doğa koruma alanlarının sürdürülebilir koruma esasları konulu bir söyleşi gerçekleştirildi. Türkiye’de yangınların sık meydana geldiği bölgeler ve bu alanlardaki ağaç türleri ve koruma güvenceleri hakkında bilgi verildi. Sürdürülebilirlilik kavramının doğuşu ve tarihi geçmişi, ekosistem kavram ve tanımı, dünyada doğa ve doğal kaynakların yanlış ve plansız işletmelerle yok edilmesi, iklim değişikliğine engel olmak, yenilenebilir enerji üretimlerine öncelik vermek, doğa koruma ve çevre onarımı çalışmaları yapmak, organik ve doğal besin maddelerinin ve içilebilir su üretilmesine özen göstermek gibi küresel yükümlülükler konularına değinildi” dedi.

Aydinda Orman Yanginlarina Dikkat Cekildi 193676B9A91Cb6749D2B2Dba906Dcfdb

Yapılan sunumun ardından konukların sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Hüseyin Cahit Şat’a Yaz Güvendi tarafından EKODOSD’un teşekkür belgesi takdim edildi. EKODOSD çalışmalarına katkı yapan Gökay Kirman’a ise genç grup üyesi Korcan Bartu Koçyiğit tarafından EKODOSD’un teşekkür belgesi takdim edildi.

Aydinda Orman Yanginlarina Dikkat Cekildi 7A3Fe0349460582A5857005Dfb1Ee702

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI