Milyonlarca vatandaş artan enflasyon karşısında asgari ücrete 2024 yılında ikinci zam yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. Vatandaşlar konuyla alakalı resmi bir açıklama gelmesini bekliyor. Mart ayı enflasyon oranının da açıklanmasıyla yapılacak zam oranı belli oldu.

ASGARİ ÜCRETE KESİN ZAM

Vatandaşlar Ocak 2024’te gerçekleşen asgari ücret zammından sonra ellerindeki nakdin hızla eriyip gittiğini gördü. Asgari ücret seviyesinde geçinen vatandaşların alım gücü her geçen gün düşerken vatandaşlar maaşlara zammı büyük bir merakla beklemeye başladı.

Elektrik ve doğal gaza zam kapıda! Elektrik ve doğal gaza zam kapıda!

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) Uzmanı İsmail Sevinç, asgari ücrete ikinci zamma dair detayları canlı yayında paylaştı. Temmuz ayında yapılacak ikinci zamma dair net rakamı vatandaşlara duyurdu.

Enflasyon zammının ne kadar gerçekleşeceğine dair tahminler de ortaya çıkarken SGK Uzmanı Sevinç, kesin bir asgari ücret zammından söz ederek net rakamı da verdi.

TEMMUZ'DA ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Temmuz 2024 asgari ücret zammına dair SGK Uzmanı İsmail Sevinç, “Asgari ücretli beklentiye girebilir. Çünkü 6 ayda bir artan enflasyona göre asgari ücretin dışarıda kalmaması gerekiyor. Bu sene enflasyon yüzde 25 ila 30 arasında açıklanacak. Asgari ücret zammının da bu nedenle yapılmasına zorunlu olarak bakıyorum. Diğer yandan prim gelirine de ihtiyaç duyuluyor.

Eğer Temmuz ayında asgari ücretliye zam yapılmazsa kemer sıkmanın çok daha ötesinde durumlar gelişir. Yıl ortasında düzeltmenin geleceğini ve en az 21 bin 252 TL ila 22 bin 102 TL asgari ücret olacağını düşünüyorum" dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ