5 Haziran Dünya Çevre Günü, tüm dünyada olduğu gibi Kuşadası’nda da düzenlenen farklı etkinliklerle gerçekleşti. Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Kuşadası ekipleri, Güvercinada tur tekneleri bölgesinde deniz temizliği yaptı. AKUT’un profesyonel sualtı dalgıçları tarafından yapılan deniz temizliği etkinliğini, yerli ve yabancı turistler de büyük ilgi ile izledi. İki saate yakın süre boyunca, denizin altında çöp ve atık toplayan ekipler daha sonra topladıkları atık malzemeleri karada sergiledi.
DENİZİN ALTINDAN YÜZLERCE CAM ŞİŞE ÇIKTI
AKUT’un tam donanımlı su altı dalgıçlarının, denizin altında gerçekleştirdikleri temizlik çalışmalarının ardından karada sergilenen atıklar bir yandan denizlerimizin ne denli kirletildiği gerçeğini gözler önüne sererken diğer yandan da bu kadarına da pes dedirtti. Ekiplerin çuvallar dolusu çıkarttıkları içecek şişeri, demir çubuklar, tahta kasalar, kumaş parçaları, olta iğneleri görenleri hayrete düşürdü. Çıkan atıklar arasında sergilenen ve en fazla hayrete düşüren atıklar ise porselen tabaklar, cam bardaklar, konserve kutuları, içiçe geçirilip atılmış bahçe saksıları oldu.
AKUT; DENİZLERİN KİRLETİLMESİ DE BİR DOĞAL AFETTİR
Dünya Çevre Günü’nü AKUT Kuşadası gönüllüleri olarak her yıl gerçekleştirdiklerini anlatan AKUT gönüllüsü, ‘Bu sene de profesyonel dalgıçlarımızla deniz dibini temizledik. Yine çok sayıda atık topladık ve yine çok üzüldük. Denizlerimizin temizliği gerek denizlerde yaşayan canlıların sağlıklı yaşamaları gerekse bizler için büyük önem taşımaktadır. Bu denizler bizim ve korumak için hepimizin çabalaması gerekiyor. Vatandaşlarımızın bu konuda daha duyarlı davranmalarını istiyoruz’ dedi.