Enflasyonla mücadele çerçevesinde 2022'nin Haziran ayında Meclis'te kabul edilen geçici kanunla, konut kiralarına yüzde 25'lik tavan uygulaması başlatıldı. Temmuz 2023'te sona ereceği belirtilen uygulama, söz konusu tarih geldiğinde 1 sene daha uzatıldı. 

Şimdi milyonlarca ev sahibi ve kiracı, Temmuz'da kira artış oranlarının ne kadar olacağını merakla araştırıyor.

Uygulamaya devam edilmezse veya yeni bir sınır uygulanmazsa, kira zamları önceden olduğu gibi 12 aylık enflasyon ortalamasına göre belirlenecek. 

Halkbank’tan esnaf kredilerinin faiz artışıyla ilgili açıklama geldi! Halkbank’tan esnaf kredilerinin faiz artışıyla ilgili açıklama geldi!

Habertürk'ten Ahmet Hamdi Girgin'in haberine göre; son olarak açıklanan mart ayı enflasyon rakamlarına göre, 12 aylık ortalama yüzde 55,91 oldu. Yani yüzde 25'lik tavan uygulaması olmasa,  konut sahipleri Mart'ta kiralara en çok yüzde 55,91 zam yapabilecekti.

Bu kapsamda en çok merak edilen konular arasında emmuz ayında 12 aylık enflasyon ortalamasının ne kadar olacağı yer alıyor. 

Son TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre; sene sonunda enflasyonun yüzde 44 seviyesine gelmesi öngörülüyor.  Bu beklentinin gerçekleşmesi için de senenin geri kalanında ortalama aylık enflasyonun yaklaşık yüzde 2,5 olması gerekli. 

Yapılan son dakika hesabına göre, bu koşullar alltında 12 aylık ortalamaların (aylık tavan kira zam oranı) gelecek aylarda şu şekilde olması öngörülüyor: 

Mjg4 Nz Qw Nj Yuzde 25 Kira Artisi Kalkarsa Zam Orani Ne Kadar Olacak Kira Kontrati Yuzde 646 Oraniyla Yenilenebilir

AY    TAHMİNİ 12 AYLIK ENFLASYON ORTALAMASI

Haziran    64.6
Temmuz    70.9
Ağustos    64.1
Eylül    62.4
Ekim    60.6
Kasım    58.8
Aralık    56.9

Verilere bakıldığında kontratını Temmuz ayında yenileyecek olan konut sahiplerinin tavan zam oranı yüzde 64,6 seviyesinde olurken, Ağustos'taki yenilemelerde bu rakam yüzde 70.9'a yükselecek. 

Sonraki aylarda ise oran gerileyecek. Oranın gerilemesine ise baz etkisi sebep oluyor. 

Ekran Görüntüsü 2024 04 18 152648

TCMB tarafından Şubatta yayımlanan Enflasyon Raporu'nda konut fiyatları ve kiraların düşürülmesine ilişkin öneriler yer almıştı. Önerilerin yanı sıra kirada uygulanan düzenlemelere ilişkin yorumlara da yer verildi. 

Bu kapsamda, söz konusu metinde 'Halihazırdaki çalışmalar, kiraların düzenlenmesine ilişkin uygulamaların uzun vadede konut inşasını, konutların bakımını ve gayrimenkul yatırımlarını negatif etkilediğini göstermektedir' ifadelerine yer verildi. 

Bu açıklamaların ardından, kira düzenlemesinin devam etmeyeceği yönünde sinyallerin verildiği gündeme geldi.

Kaynak: HABER MERKEZİ