Aydın’ın Nazilli ilçesinde yaşayan aralarında Kuyucak eski Belediye Başkanı Ali Ulvi Akoğlu ve eşi, Kuyucak emekli tapu müdürü Hasan Erten ve eşi Arzu Erten, Ses Gazetesi Köşe Yazarlarından Erdoğan Eker ve eşi Nimet Eker, Bahri Türkkaleşi, Kadriye Tütkal ve Işıl Bilgen’in de yer aldığı 82 kişilik kafile, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Yunanistan’a gidip Atatürk’ün doğduğu evi ziyaret etmek istedi. Çoğunluğu öğretmenlerden oluşan 52 kişilik kafileden 25 kişiye yeşil pasaportu olmadığı gerekçesiyle Yunanistan vize vermedi. Bu esnada kafileye yeşil pasaportu olan vatandaşlar da katıldı.
Mehmet Çalışkan’ın ortağı olduğu tura yeni katılımlarla 82’ye ulaştı. İki otobüsle 18 Mayıs’ta Yunanistan’a giden grup, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelenlerle ziyaretçi sayısı ile binleri aştı. Vize alamayan kafiledeki kişiler, yasağı yeşil pasaportla aştı. Yasağı aşan kişiler, Yunanistan’daki Atatürk’ün evine ulaştı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda gerçekleşen gezide kafile, ellerine Türk Bayrağı alarak Atatürk’ün evine ulaşmanın gururu ve mutluluğunu yaşadı.