Otomobil pazarında gerileyen ikinci el piyasası, 10 yaş ve üzeri otomobil sahiplerini kazançlı çıkardı. Yüz binlerce vatandaşı sevindiren haberi uzmanlar açıkladı. Piyasadaki dengeler artık eskisi gibi olmayacak.

Ekran Görüntüsü 2024 07 06 022100

10 Yaş Üzeri Araçlara Talep Artıyor

VEGA Otonomi Başkanı ve Sincan Motorlu Araç Satıcıları Derneği (SİMAS) Başkanı Gökhan Çalışkan, 10 yaş ve üzeri otomobillere olan talebin arttığını belirtti. Çalışkan, "İkinci el otomobil sektörü bir süredir durgunluk yaşıyor. Pandemi sonrası araç bulunurluğundaki sıkıntılar ve fiyatlardaki fahiş artışlar geride kaldı. Sıfır araçlarda yapılan kampanya ve indirimler cazip imkanlar sunuyor. Ancak, yüksek faiz oranları ve krediye erişim zorluğu nedeniyle, alıcılar model yükseltmek yerine model düşürme eğiliminde" dedi.

Depoları doldurmayın! Motorine indirim geliyor Depoları doldurmayın! Motorine indirim geliyor

Ekran Görüntüsü 2024 07 06 022050

Dengeler Değişti

Çalışkan, "Yüksek faiz oranları, krediye erişim zorluğu ve banka tasarruf mevduatlarının cazip getiri sunması, alım kararlarının hayata geçirilmesini zorlaştırıyor. Bu nedenle, tüketiciler 10 yaş ve üzeri araçlara yöneliyor. Aracın yaşı ve kilometresi arttıkça bakım masrafı yükseliyor olsa da, bu durum alıcıları düşük model araçlardan uzaklaştırmıyor" dedi.

Gelecek Dönem Ne Bekliyor?

Çalışkan, önümüzdeki dönemde 10 yaş ve üzeri araçlara olan talebin devam edeceğini tahmin ettiklerini açıkladı. Bu eğilim, otomobil piyasasında kalıcı bir değişim yaratabilir ve tüketici davranışları bu doğrultuda şekillenebilir.

Kaynak: HABER MERKEZİ