Nazilli dikkat! Minibüslerin saatleri değişti Nazilli dikkat! Minibüslerin saatleri değişti

 Köylerin tüm ortak mal varlıkları, meraları, suları mezarlıkları ve araçları belediyelere devredildi. Bu tarlaların ve meraların bir kısmı ya satıldı ya da imara açıldı’ denilen açıklamada, ayrıca, 2012 yılından sonra geçen 8 yıl içinde kırsallarda tarımın çöktüğünü ve oy kaybına uğradığını gören AKP Hükümeti, 7254 sayılı torba yasayla mahalle yapılan köylere bazı haklar tanıyan "Kırsal Mahalle Yasasını " çıkardığından bahsedilerek, ‘Ancak, yasanın uygulanmasının siyasi sorumluluğunu almamak için bu yasayı Büyükşehir Belediyelerinin inisiyatifine bıraktı. Zaten yasanın uygulanma zorluğundan dolayı AKP Hükümeti köylerin mahalle yapılması uygulamasını 2025 yılına kadar uzatmıştı. "Köylerin tüzel kişiliklerini geri vereceğiz" diye genel seçim öncesi propaganda yapan ve bunu seçim bildirgesine koyan CHP'nin; CHP'li Büyükşehir Belediye Meclisi, CHP'li Kuşadası Belediyesinin mahalle yapılan Kirazlı, Çınar, Yeniköy, Yayla, Soğucak ve Caferli Köylerini "Kırsal Mahalle" olarak kabul eden meclis kararını oybirliği ile reddetmiştir. Bilindiği kadarıyla bugüne kadar mahalle yapılan köylerinden Aydın Büyükşehir Belediyesince "Kırsal Mahalle" ilan edilen bir köy bulunmamaktadır’ denildi. 

KÖYLER "KIRSAL MAHALLE" İLAN EDİLMEYİNCE NELER OLACAK?

1- Ev, dam, kümes hatta avluda bulunan tuvaletler için emlak vergisi ödenecek.
2- Arsa, çevre ve temizlik vergileri ödenecek.
3- Su fiyatı şu an ödenen miktarın 4 katına çıkacak.
4- Mahallelerde inek, keçi, koyun, tavuk beslenemeyecek.
5- İmar işleri iyice zorlaşacak, bir köylü için ev yaptırmak neredeyse imkânsız hale gelecek.
6- Köyde yaşayan köylünün, köyün geleceği hakkında, söz ve karar sahibi olması sona erecek.

KÖYLERİ YOK EDERSENİZ KENTLERİ DE YOK ETMİŞ OLURSUNUZ

Sonuç olarak Köylerimiz; tarım ve hayvancılık alanında imar ve mülkiyet ilişkileri başta olmak üzere birçok hukuksal, ekonomik, çevresel birçok sorunla karşı karşıya kalacaktır. Belki bunlardan daha da önemlisi sosyolojik ve kültürel boyutlarıyla oluşacak sorunlar yumağıyla köylülük yok olma sürecine girecektir. Büyükşehir uygulamasıyla köylerin mahalle yapılması uluslararası büyük tarım ve gıda şirketlerince yürütülen küçük köylülüğü yok edip üretiminden tüketimine gıdayı kendi denetimlerine alma girişimlerine kapı açmakta, onlara hizmet etmektedir. Ülkemizin bağımsızlığı ve refahı, tüm insanların sağlıklı gıdaya ulaşım hakkını kullanabilmesine, gıdanın üretiminden tüketimine kadar halkın denetiminde olmasına bağlıdır. Bu nedenle gıda güvencesini ve gıda güvenliğini sağlayacak olan GIDA EGEMENLİĞİ hareketinin bir parçası olan köylülüğün devam edebilmesi için Aydın Büyükşehir Belediyesi bu yanlış kararından bir an önce vazgeçmelidir. Aksi halde CHP olarak üstlendiği siyasi sorumluluğun hesabını veremez. Kentleri yaşatan Köylerdir. Köyleri yok ederseniz Kentleri de yok etmiş olursunuz.

Sol Parti Aydin Il Orgutu Koylerimizi Geri Istiyoruz Bildirisi Yayinladi 474578 711A89B7Cd034267Eecd5Be70E6842F2Sol Parti Aydin Il Orgutu Koylerimizi Geri Istiyoruz Bildirisi Yayinladi 474578 34Afe6Ec42E5B32179Ebee97Abba067A

Muhabir: AYLİN ESER