Trafik sigortası primlerinde herhangi bir değişiklik olmaması, her sürücünün benzer ücreti ödemesine neden oluyor.

Bu durum, kaza yapmayan sürücülerin de maliyeti paylaşmasını gerektiriyor. Türkiye'deki 28 milyon araçtan 24 milyonunun trafik sigortası olduğu belirtilirken, 1.2 milyon aracın kaza yaptığı istatistiklerle ortaya konuyor.

Deutsche Bank'tan dolar analizi Deutsche Bank'tan dolar analizi

Genel olarak 1.2 milyon araç kaza yapıyor. Kaza yapan sürücülerin ortaya çıkardığı bu maliyet kazaya karışmayan 22 milyon sürücüye de olumsuz yönde etkiliyor.

Konuyla ilişkin açıklama yapan TÜKONFED Başkanı Turusan Bağcı, trafik sigortası primlerini hükümetin belirlediğini ve tavan fiyatları koyduğunu söyledi.

Motorlu Arac Isletenin Sorumlulugu Nedir Tr Mgc Legal

Sözlerine şu ifadelerle devam etti;

“Her 100 araçtan 4'ünün kaza yaptığını istatistikler gösteriyor. Böylelikle, kazaya karışan 1,2 milyon sürücünün ödemesi gereken cezayı kaza yapmayan 22 milyon sürücü de ödemiş durumunda kalıyor. İyi sürücülerin haklı olarak sesleri yükseliyor.

PEKİ ONLAR NE İSTİYOR?

Teknik zararlar 33 milyar lirayı bulunca sigorta şirketleri serbest tarife talep etti, yani devletin prim belirlemesinden vazgeçerek primleri serbest bırakmasını istedi.

Çözüm önerisi olarak serbest ve standart tarifesinin uygulanması gerektiğine değinen "Serbest tarifenin karşısında eskiden olduğu gibi standart tarife belirlesin. Yine fiyat tek olsun ancak iyi sürücü kötü sürücü ve indirim farklıları olması gerekir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ