Jandarma personelleri Kaymakam Omurca ile görüştü Jandarma personelleri Kaymakam Omurca ile görüştü

Aydın - Denizli Otoyolu’nda maaşlarını alamadıkları iddiası ile eylem başlatan işçiler, eylemin 12. gününde taşeron firma ile anlaşarak mutlu sona ulaştı. 

Çalışmaların devam ettiği otoyolun Kuyucak-Aydın etabında çalışan inşaat işçileri ile taşeron firma arasında çıkan maaş krizinde beklenen gelişme yaşandı.

12 GÜN SÜRDÜ

Ücretleri ödenmediği gerekçesiyle firma binası önünde eylem yapan 51 işçi, 46 kodu olarak bilinen ‘işçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak’ maddesinden işten çıkarılmıştı.

17 Mayıs’ta eylem başlatan işçiler, 21 Mayıs’ta çalışmaların sürdüğü Yenipazar ilçesindeki viyadük inşaatına çıkarak eylemlerine devam etmişti.

Eylemlerin devam ettiği sırada gazetecilere açıklama yapan firma yetkilisi Ahmet İnceoğlu, “Arkadaşların alacakları varsa, ödemelerini arabulucu ile anlaşarak yapacağız. 46 kodu verilen işçilerin tamamıyla anlaşmaya hazırız.” mesajı vermişti.

Whatsapp Görsel 2024 05 30 Saat 12.39.43 4D5Ae374


ANLAŞMA SAĞLANDI

Firmanın ılımlı teklifi en sonunda karşılık buldu.  Dün yaşanan gelişmede, işçiler ile firma arasındaki anlaşmazlıkta düğüm çözüldü. Taşeron firma söz verdiği gibi, işçilerin hak ettiği ücretleri ödemeyi kabul etti ve kod 46 maddesini kaldırdı. 

Öte yandan firma adı geçen işçilerle yollarını ayırırken, Aydın – Denizli otoyolundaki çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini belirtti.

Muhabir: M. NAZLI ALTINAYAR