Türk Şeker'in açıklamasına göre, şeker fiyatlarına %5 zam yapıldığı ortaya çıktı. Şirketin yayınladığı fiyat listesine göre yapılan indirimin ardından hemen zammın gelmesi de dikkat çekti.

YENİ FİYAT LİSTESİ BELLİ OLDU

16 Temmuz 2024 tarihinden itibaren, tüm fabrika ve kiralık depolardan KDV hariç 32,00 TL/kg üzerinden %7,81 indirimli olarak KDV hariç 29,50 TL/kg fiyatla şeker satışı yapılacak.

Teşekkülün yapacağı ödemelerde damga vergisi kesintisi uygulayacak genel bütçeli idarelere (askeriye vb.) ise KDV hariç 32,00 TL/kg üzerinden %6,87 indirimli olarak KDV hariç 29,80 TL/kg fiyatla satış yapılacak.

Aydın'da incirin yevmiyesi belli oldu Aydın'da incirin yevmiyesi belli oldu

UYGULANACAK ÖNLEMLER

  • Online Randevu Sistemi (PASAR) üzerinden randevu alan müşterilere öncelik verilerek, randevusu olmayan müşterilere de fabrikadan yükleme imkanı sağlanacak.
  • PASAR üzerinden randevu alan müşterilerle randevu gününden en az bir gün önce iletişime geçilerek randevusuna gelip gelmeyeceği teyit edilecek.
  • Randevusuna gelmeyecek müşterilerin randevuları iptal edilecek.
  • Şeker faturaları genel satışlarda "İndirimli Peşin" satış türü seçilerek, Teşekkülün yapacağı ödemelerde damga vergisi kesintisi uygulayacak Genel Bütçeli İdarelere ise "Kamu Kurumu (Damga Vergili)" satış türü seçilerek indirim oranına göre kesilecek.
  • 100 ton ve üzeri alım yapan firmalara protokol kapsamında 2 ay çekim süresi verilecek ve "İndirimli Peşin Rezervli" satış türü seçilerek toplu fatura kesilecek.
  • Yüklemelerin aksamaması için gerekli tedbirler alınacak; gerektiğinde mesai saatleri dışında, cumartesi, pazar ve resmi tatil günlerinde de yükleme yapılacak. Bu düzenlemeler Genel Müdürlük tarafından uygun bulunmuştur.

Muhabir: ÖMER ARAZ