Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruya göre, mayıs 2024 sınıflandırma döneminde silahaltına alınacak yedek subay aday adayları, yedek astsubay aday adayları ve er statüsündeki yükümlülerin askerlik yerleri online sistem üzerinden ilan edildi.

Mayıs celbi 2024 sınıflandırma döneminde askerlik hizmetini yerine getirecek olan adaylar, askerlik yerlerini ve diğer ilgili bilgileri 3 Mayıs Cuma günü itibarıyla erişime açılan sistem üzerinden öğrenebilirler. Bu duyuru, askerlik hizmeti tercihi, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili detayları içermektedir.

Bakanlıktan yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

"Mayıs/Haziran ve Temmuz 2024 döneminde silahaltına alınacak yedek subay/astsubay adayları ile erlerin sınıflandırma sonuçları açıklanmıştır.

Msb Duyurdu Askerlik Yerleri Aciklandi 467085 F011110Dc5972C94026E54D162Daa145

Sonuçları e-Devlet ve askerlik şubelerinden öğrenebilirsiniz."

Er adayları celp dönemlerini askerlik yerleri bilgisini e-Devlet üzerinden öğrenebilecek. Sisteme e-Devlet'e şifreleri ile erişim sağlayabilecek adaylar, T.C kimlik numarası ve şifreleri ile e-Devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra bedelli askerlik sınıflandırma sonuçlarını sorgulayabilecekler.

Başkan Yetişkin, şenlikte gençlerle eğlendi Başkan Yetişkin, şenlikte gençlerle eğlendi

MAYIS 2024 SINIFLANDIRMA DÖNEMİ DUYURUSU

Yayımlanan duyuruda; "Seçim ve sınıflandırma sonuçları 03 Mayıs 2024 tarihinde e-Devlet üzerinden yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır. Ancak daha önceki sınıflandırma dönemlerinde sınıflandırılanlar da dâhil olmak üzere yedek subay/astsubay adaylığına ayrılmış yükümlülerden, tabi oldukları celp ve sevk döneminde 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nda belirtilen mazeretleri olmaksızın bakaya kalanlar er statüsünde askere sevk edileceklerdir. Sevk belgesini almayanlar ile aldığı halde sevk edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayanlar veya sevk belgesini aldığı halde kendisine verilen yol süresi dışında sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılanlar hakkında bakaya işlemi yapılacaktır." denildi.

ASKERLİK SEVK TARİHLERİ

Yedek subay/astsubay adayları ile erlerin sevk tarihleri ise şöyle;

Yedek Subay/Astsubay Adayları ile Er (1’inci Grup): 16 Mayıs 2024

Er (2’nci Grup): 27 Haziran 2024

Er (3’üncü Grup): 25 Temmuz 2024

Kaynak: HABER MERKEZİ